krutá příroda

Jako v hororu: Stádo ovcí na severu Čech decimují krkavci a vlci!

Téma:

Otřesný pohled se naskytl soukromému chovateli ovcí v Jindřichovicích pod Smrkem. Jeho stádo ve velkém decimují vlci a také krkavci. Zatímco šelmy zabíjejí a zraňují dospělé ovce - na čerstvě narozená mláďata ze vzduchu útočí ptáci. Chovatel se chystá oslovit ministerstvo zemědělství a požádat o pomoc.

Soukromému zemědělci predátoři za posledních 14 dní zabili celkem 65 zvířat. "Kouká si mi na to špatně, přišlo jaro a je to tady zase jak z horroru, říká Karel Mařík, soukromý zemědělec z Jindřichovic pod Smrkem.
 

V okolí se zdržuje přibližně 50 krkavců. Ti pravidelně vyžírají placentu poté, co ovce porodí, a jsou schopní napadat i jehňata, které zabijí útokem na hlavu. Jehňata mají vyklované oči a díry na těle.
 

Na šestisethlavé stádo, které tu pan Mařík chová, navíc zaútočili i vlci. "Mám stržených 15 kusů ovcí a dalších 10 kusů je pokousaných, dvě jsme museli utratit, protože měly takový rozsah zranění, že to nešlo léčit dál," dodává chovatel.
 

Škodu na zvířatech zabitých vlkem stát zemědělci uhradí, protože vlk je zákone chráněný. Smůlu má ale s jehňaty uklovanými krkavci. Tento pták totiž není vyjmenovaný v zákoně 115. Zemědělec smí ptáky jenom plašit, jenže to příliš nepomáhá.

 


"Jezdíme s poplašnou pistolí, střílíme, když ale odjedu, zase přilítnou. Je to nekonečný boj." zoufá si pan Mařík. Podle přírodovědců v okolí chybí dravec, který by reguloval počty krkavců, třeba orel skalní, výr velký nebo jestřáb.
 

Související témata:
vrl/Ivan Berka TN.cz