Dárce se hledal složitě

Jakub, muž bez srdce, mohl žít. Měl ale vzácnou krevní skupinu

Jakub Halík - muž, který měl místo srdce dvě mechanická čerpadla, mohl žít. Čekal na transplantaci srdce a kdyby lékaři našli vhodného dárce, zachránilo by mu to život.

Tlukot svého srdce Jakub Halík necítil a neslyšel dlouhých 193 dní. Právě tak dlouho měl v sobě místo srdce dvě mechanická čerpadla, která ho držela při životě a naději na transplantaci Naději na to, že uvidí svého syna vyrůstat. "Těším se na svého psa a rodinu, že budu zase s nimi,“ říkal.
 

V sobotu ve tři ráno Jakub zemřel - selhala mu játra. Nové srdce, na které čekal Jakub Halík, se nenašlo včas. Měl takovou krevní skupinu, u které je složité najít vhodného dárce. "Měl skupinu 0, což je na jednu stranu univerzální dárce, třeba krve, ale na druhou stranu může ale dostat jenom nulku,“ vysvětlil Jan Pirk, přednosta kardiocentra IKEM.
 

Pokud by se našel dárce s krevní skupinou nula, možná by dnes Jakub ještě žil. "Kdyby bylo srdce a kdyby se transplantace podařila, tak by žil, ale to je kdyby,“ tvrdí Pirk.
 

Jakub měl vzácný nádor na srdci. Život mu prodloužila dvě čerpadla. Kvůli nim mohl žít. A kvůli částem z nich teď možná budou žít i jiní lidé. "Ta řídící jednotka, baterie a ty ostatní věci, které byly vně těla, se samozřejmě používají pro další potřebu,“ potvrdil Pirk.
 

 

To, že Jakub Halík dokázal tak dlouho žít bez srdce, přepisuje učebnice světové medicíny. "To, že někdo žije prakticky půl roku bez vlastního srdce, je skutečně naprostý unikát a je to svým způsobem převrat v medicíně,“ prohlásil například přednosta kardiologické kliniky FN Královské Vinohrady Petr Widimský.
 

Pohřeb bude mít tento hasič a záchranář už zítra v Kralupech nad Vltavou. "Na pohřeb půjdu a půjdu nejen já, půjde nás víc z naší kliniky, protože za těch více než 200 dní se pan Jakub Halík stal vlastně jedním z nás,“ slíbil přednosta Pirk.
 

Na Jakubově parte se píše: "Ten nezemřel, kdo v našich srdcích žije“. I když Jakub srdce víc než půl roku neměl, všichni si ho teď spojují právě se srdcem.

 

Dnes od 15:00 bude hostem on-line rozhovoru na TN.cz přednosta kardiocentra IKEMu Jan Pirk. Otázky mu můžete položit TADY

tn.cz / gar