prezidentský pardon

Jaroslav Šmíd, manžel Fibingerové, opilý zabíjel autem. Teď se raduje z amnestie

Jaroslav Šmíd
Zdroj: TV Nova
Jaroslav Šmíd po jednom ze svých návratů z vězení domů

Jedním z těch, kteří ocení prezidentskou amnestii Václava Klause, je Jaroslav Šmíd, manžel koulařky Fibingerové. Méně radosti ale asi budou mít v rodině Polákových, kterým opilý Šmíd autem zabil otce tří malých dětí.

Jaroslav Šmíd (79) má opravdu velké štěstí, že přišla plošná amnestie. Sám by si ji od prezidenta nejspíš nikdy nevyprosil – ani u soudu, ani po něm se rozhodně nechoval tak, že by si měl nějaký pardon zasloužit. Opakovaně například odmítal do vězení nastoupit.
 

Jaroslav Šmíd, manžel a bývalý trenér olympioničky Heleny Fibingerové, sedl 24. listopadu 2009 silně opilý za volant a na přehledném úseku mezi Strážnicí a Vnorovami na Hodonínsku srazil zezadu cyklistu, který jel ve stejném směru. Muž mnohačetným zraněním podlehl. Šmídovi naměřili v krvi 1,42 promile alkoholu.
 

Šmíd se ke svému provinění i k následnému trestu rozhodně nepostavil jako chlap. Například to, že řídil opilý, vysvětloval tím, že vína se napil několik minut před nehodou proto, aby jako cukrovkář zahnal hypoglykemický šok, který ho prý za volantem přepadl. Zastavil prý na odstavném parkovišti a z patnáctilitrového demižonu upil podle vlastních slov litr vína.
 

Z účasti u soudu se Šmíd nejprve omlouval, objevil se až u odvolacího soudu. Zahájil tam tvrdou obhajobu, při níž například tvrdil, že cyklista mu pod auto vjel sám, případně že ho už předtím mohlo srazit i jiné auto. Rodinu své oběti nekontaktoval, nepokusil se omluvit ani finančně kompenzovat škodu, kterou zabitím otce tří malých dětí způsobil. „S poškozenou stranou jsem se nespojil, nevím proč. Mám ale čisté svědomí,“ prohlásil před soudem Šmíd.
 

V dubnu 2011 pak odvolací Krajský soud v Brně definitivně potvrdil rozsudek na Šmídem. Poslal ho na tři a půl roku do vězení, na sedm let mu zakázal řídit a odsoudil ho k odškodnění pozůstalých. Tím ale peripetie české justice s Järoslavem Šmídem teprve začaly.
 

 

Už po závěrečném rozsudku Šmíd prohlásil, že do vězení nenastoupí a že se raději zastřelí. Tento slib nesplnil, ale vězení se přesto pokusil vyhnout. Prostřednictvím advokáta Šmíd odmítl několik příkazů k nástupu trestu – údajně kvůli špatnému zdravotnímu stavu. Nakonec ale přesto do vězení nastoupil se zhruba měsíčním zpožděním.
 

Za mřížemi ale dlouho nepobyl. Uběhlo sotva pár měsíců, když mu byl v prosinci 2011 trest ze zdravotních důvodů na čtyři měsíce přerušen. Do vězení měl Šmíd nastoupit loni 11. dubna. Opět se ale opakovaly stejné výmluvy na zdravotní stav. Šmíd nakonec opět do věznice se zpožděním nastoupil, ovšem jen na další dva měsíce. Pak byl jeho trest znovu přerušen.
 

Podívejte se na reportáž TV Nova o amnestii prezidenta Václava Klause:

 

Když na něj před domem čekal štáb TV Nova, Šmíd na chvíli na svůj těžký zdravotní stav "zapomněl“ a na kameramana se rozběhl a snažil se ho napadnout. Volil přitom poměrně nevybíravé komentáře: "Schovejte si to, nebo vám to rozbiju. Tady nemáte co dělat! Jak to, že si dovolujete lézt do baráku, jděte do hajzlu! On sem leze do baráku, to hovado a furt mě natáčí. Debil jeden…“
 

 

Zatímco si Šmíd svůj trest takto dávkoval, manželka mrtvého cyklisty zatím zápasila se splátkami úvěru, který si se svým mužem vzala a tátu svým třem dětem ukazovala už jen na fotkách.
 

Teď může být Jaroslav Šmíd konečně spokojený. Ze svého trestu si odseděl pouhý zlomek, do vězení už nemusí a z trestního rejstříku bude jeho trest vymazán, takže na něj bude napříště pohlíženo jako na nevinného.

tn.cz / David Garkisch