Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Do Česka se ženou bouřky a silný vítr. Hrozí i záplavy

Slunečné dopoledne a tropy vystřídal déšť a silný vítr. V noci přijdou bouřky. Vítr ještě zesílí.

Anketa

Pozorujete, že by počasí bylo v posledních letech extrémnější než dříve?


Hlasovalo 9431 lidí. (Muži: 9431 | Ženy: 0)
Kdo si myslel, že si ve čtvrtek užije sluníčka, přepočítal se. Prognózy meteorologů jsou totiž úplně opačné. Kvůli extrémním srážkám, které se k nám ženou z Německa navíc vydali meteorologové výstrahu před bouřkami a silným větrem.

“Během odpoledne se přes Česko přehnaly takzvané předfrontální srážky. Na některých místech prší a fouká silný vítr, který místy může dosahovat rychlosti až 70 kilometrů za hodinu,“ řekla meteoroložka Dagmar Honsová.

"Srážky se postupně přesouvají i do východních Čech. "Na Liberecku jsme dokonce zaznamenali bouřky," dodala Honsová.

Bouřky, krupobití, vítr zesílí


Bouřky na sebe ale nedají dlouho čekat. “Z Německa se k nám ženou bouřky a daleko silnější vítr, který bude vát až rychlostí 90 kilometrů za hodinu. Dorazit by měly v průběhu noci,“ upozornila Honsová.

Silné bouřky, které budou místy doprovázeny i přívalovými srážkami a krupobitím se ze západu Čech v průběhu noci rozšíří i na východ republiky, v pátek by pak měly bouřky dorazit i na Moravu.

Český hydrometeorologický ústav proto vydal výstrahu před bouřkami, která platí od čtvrtečních 15:00 do pátečních 18:00 pro kraje Praha, Středočeský, Karlovarský, Plzeňský, Jihočeský, Pardubický, Královéhradecký, Liberecký, Ústecký a Vysočina. Od pátku 11:00 do 22:00 pak platí pro kraje Jihomoravský, Zlínský, Olomoucký a Moravskoslezský. Podrobnosti TADY.

Aktuální předpověď počasí najdete TADY.

Zatopené sklepy, garáže, byty

Meteorologové navíc varují před prudkým rozvodněním některých toků, potoků nebo i jindy suchých koryt. Přívalové deště mohou také způsobit zatopení sklepů, garáží, níže bytů nebo komunikací.

Tropický čtvrtek

Čtvrtek je zatím nejteplejším dnem roku. Dopoledne se teploty vyšplhaly opravdu vysoko. Někde se vyhouply až ke třiceti stupňům.


"Čtvrtek je nejteplejším dnem letošního roku a prvním tropickým dnem od konce srpna 2008. Teplotní rekord by ale přesto padnout neměl, protože jeho hodnota je třicet jedna stupňů Celsia," řekla ve čtvrtek ráno meteoroložka Dagmar Honsová.

Před čtvrtečním vedrem varovali i zdravotníci. "Obecně je ve vedru nutné pravidelně pít, používat opalovací krémy a mít zakrytou hlavu. Pokud celý den nepijete a pak vyběhnete na rozpálenou ulici, riskujete kolaps," upozorňuje mluvčí pražské záchranky Jiřina Ernestová.

Další rady si poslechněte v telefonátu


O víkendu bude hezky

Podle Honsové se v pátek krátce ochladí. Víkend by ale měl být znovu letní s teplotami kolem 25 stupňů a s malým množstvím srážek.

Poslední květnový týden pak přinese teploty mezi 17 až 27 stupni. Záleží to na tom, kde bude zataženo a kde ne. Očekávat se dají přeháňky a ojediněle i bouřky.

gib tn.cz / pez