Bouřky hrozí další čtyři dny. Na Jesenicku prožili bezesnou noc

Následky povodní v Jeseníku nad Odrou
Zdroj: Mediafax
Ilustrační foto

V noci na sobotu se opět zvedaly hladiny menších toků. Voda zasáhla 17 obcí na Jesenicku, v Praze zaplavila sklepy.

Bouřka v noci z pátku na sobotu opět zvedla hladiny menších toků. Nejvíce se deště projevily na Jesenicku, kde se Bělá dostala až metr nad třetí povodňový stupeň. velká voda zasáhla 17 obcí ležících v nejsevernějším cípu regionu.

 

"V tuto chvíli hladina řeky Bělá klesá a je na druhém povodňovém stupni," řekl meteorolog Českého hydrometeorologického ústavu Jan Šrámek.

 

Při záchranných pracích na Jesenicku zmizel šéf dobrovolných hasičů. Podrobnosti ZDE.

 

"Přestože v sobotu ráno a dopoledne se budou objevovat jen místy přeháňky, odpoledne a večer přijdou opět bouřky, které mohou nárazově zvednou hladiny menších toků," varuje Šrámek.

 

Stejné počasí bude v Česku panovat až do středy příštího týdne. Stejně jako očekávají meteorologové bouřky a krátkodobé vzestupy hladin řek v sobotu, hrozí stejné nebezpečí také v příštích čtyřech dnech.

 

Oteplení až na 30 stupňů a ustávání srážek přijde až v duhé polovně příštího týdne.

 

Bělá byla metr nad třetím podvoňovým stupněm

 

Téměř celý okres Jeseník prožil po dalších přívalových deštích bezesnou noc z pátku na sobotu. Hladina řeky Bělé v Mikulovicích se dostala metr nad hranici třetího povodňového stupně, Vidnávka tuto hranici dokonce překročila o 148 centimetrů.


Bělou protékalo až 184 metrů krychlových za sekundu. Vidnávkou proteklo 140 kubíků. Z břehů se dostaly také přítoky těchto řek. V Jeseníku byly kvůli vodě uzavřeny dvě komunikace. Podrobnosti ZDE.

 

 K ránu přestalo pršet. Bělá klesla na 2. stupeň, Vidnávka se zklidňuje pomaleji a setrvává ještě na trojce.


“Povodněmi jsou na Jesenicku zasaženy kromě šesti všechny zbývající obce,“ řekl v sobotu ráno operační důstojník Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje. “Evakuovali jsme desítky osob, jsou narušeny silnice, železnice,“ dodal. Škody se budou teprve sčítat.


Podobné problémy měli i v Mikulovicích a okolních obcích. Lidé nestačili odčerpávat vodu ze sklepů. Povodeň ale nedosáhla takové intenzity, jako ve středu na Novojičínsku, tady si vyžádala životy nejméně 12 lidí. Podrobnosti ZDE.

 

Podívejte se na video z nejvíce postižených oblastí

 

Průběžně aktualizovanou MAPU povodňové situace najdete ZDE.
 

Aktuální předpověď počasí najdete TADY.
 

mar, ina tn.cz / Mediafax