Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

vyražte do lesa

Ještě rostou! Teplé počasí přeje houbám

Houbařská sezona ještě rozhodně neskončila. Díky relativně teplému počasí se dají najít i houby, které jsou pro toto období neobvyklé.

Čirůvka halevelka, holubinky, suchohřib hnědý, dokonce i lišky, anebo čirůvka májovka, která by měla být v tuto dobu za takzvaným houbařským zenitem. Houby teď rostou více než obvykle. Může za to teplé počasí. Do lesa můžete podle houbařů vyrazit klidně i s kosou.

 

"Rostou nejenom ty pozdně podzimní, kterým takové ty ranní mrazíky nevadí, ale třeba i houby hřibovité," potvrdil mykolog Miroslav Beran.

 

Kromě klasických hříbků můžete navíc najít i exotické odrůdy, o kterých se našim babičkám ani nesnilo. V lese natrefíte třeba i na australský květnatec archeův, lidově chobotnici. "Ta je přitažená sem buď ptactvem, ten výtrus se sem přinese, spadne v lese a prostě roste," vysvětlil předseda mykologického klubu České Budějovice, Rudolf Mašek.

 

 

Současné počasí má podle meteorologů vydržet zhruba čtrnáct dní, takže s prázdnou z lesa teď rozhodně neodejdete. Češi mají navíc sběr hub v krvi. Jen loni jich z lesa přinesli přes čtyřicet šest tun.
 

anš tn.cz / TV Nova