John: NEPODPOŘÍME VLÁDU, pokud zůstanou někteří ministři!

Pokud ministři Miroslav Kalousek (TOP 09), ministr obrany Alexandr Vondra a ministr zemědělství Ivan Fuksa (oba ODS) zůstanou ve vládě, nepodpoříme ji.

Uvedl to předseda Věcí veřejných a ministr vnitra Radek John (VV) v nedělních Otázkách Václava Moravce.

"Podpoříme vládu jen čistého stolu. Na jednání K9 narhneme nové kandidáty na posty ministrů," upřesnil John. Tvrdí, že Věci veřejné chtějí dodržet koaliční dohodu a pokračovat v reformách: "My jsme ta sociálně citlivá část koalice."

ČTĚTE TAKÉ:
Pospíšil TVRDĚ PROTI JOHNOVI! Je to MASKOT ABL!

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka tvrdí, že Věci veřejné nikdo nechce vytlačit z vlády. "Oni se vytlačují sami," upřesnil. Sociální demokraté trvají na tom, aby vláda zažádala o vyslovení důvěry.

Profesor ekonomie Jan Švejnar se domnívá, že je v současné době těžké předvídat, jak budou koaliční strany jednat. "Nevidíme do karet všem hráčům," zdůraznil Švejnar. Dle jeho názoru strany dospějí k politické shodě, protože předčasné volby si nikdo z koalice nepřeje.

Profesor si dále myslí, že i ve světě je běžné, že firmy se snaží ovlivnit politiky. "Jednání ABL je ale za hranou," dodal s tím, že se jedná o velice citlivou otázku, která si vyžaduje vyšetřování. Až poté je možné dělat závěry.

Politolog Jiří Pehe míní, že nejlepším řešení nastalé situace by byly předčasné volby. S tímto názorem se ztotožnil i Švejnar. "Nejčistším řešením by byly předčasné volby," potvrdil a vyzdvihl, že hlavní prioritou je ale zachování demokracie.

"Myslím, že pravděpodobnější je rekonstrukce vlády," doplnil politolog Ladislav Mrklas. Podle něj se koaliční partneři domluví anebo bude vláda pokračovat v "okoštěné" podobě.

Premiér Nečas v pondělí doručí rezignaci ministra dopravy Bárty a návrh na odvolání ministrů Radka Johna a Josefa Dobeše na Hrad prezidentovi Václavu Klausovi.

Mediafax