John: Přes deset procent véčkařů už hlasovalo o koalici

Do internetového hlasování o koaliční smlouvě Věcí veřejných (VV) se už zapojilo více než deset procent ze zhruba 18 tisíc registrovaných příznivců strany.

V neděli to řekl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce předseda Věcí veřejných Radek John.

 

"Já už teď vím, že je ta účast přes deset procent," prohlásil v pořadu John. Šéf VV tak částečně popřel vyjádření své strany o tom, že žádná čísla o referendu nebudou do ukončení hlasování známa.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Věci veřejné znovu hlasují o koaliční smlouvě, už bez problémů

 

Vzápětí však uvedl, že číslo o účasti získal na základě hovorů se straníky a žádnou přesnou statistikou nedisponuje. "My do toho systému vstupovat nemůžeme. Výsledky budeme znát až v pondělí," ujistil John.

 

Referendum o koaličním dokumentu označil předseda komunistů Filip za marketingový tah. "Beru to tak, nic jiného to pro mne není," řekl s tím, že VV potřebují ke schválení jen zhruba jeden tisíc kladných hlasů svých příznivců, které budou tvořit většinu z deseti procent hlasů, nutných k platnosti referenda. Filip pak dodal, že komunisté bez ohledu na výsledek referenda na 99,99 procenta nově se tvořící vládu nepodpoří.

 

Internetové hlasování Věcí veřejných o koaliční smlouvě komentovali v pátek představitelé ODS a TOP 09. Obě strany se však vyjadřovaly opatrně, pouze naznačily, že jde o nezvyklý způsob schvalování uvnitř politické strany.

 

Neděle je druhým hlasovacím dnem od nového spuštění stranického referenda. Podle VV probíhá nové hlasování po pátečních technických problémech bez potíží. Žádné průběžné výsledky však nejsou k dispozici. Strana nechce ovlivňovat průběh dalšího hlasování. Oznámí proto definitivní výsledek referenda za účasti notářky a vedení strany v pondělí. K platnosti hlasování je nutná účast alespoň deseti procent registrovaných příznivců VV.

 

Koaliční smlouva je hotová od pátku. Na jejím obsahu se shodly vyjednávací týmy stran budoucí vládní trojkoalice. O víkendu ve stranách koalice probíhají schvalovací procesy, podepsat by ji měly v pondělí v 18.00. V úterý by pak měli politici zamířit na Pražský hrad, kde se chystá novou vládu slavnostně jmenovat prezident. Kabinet pak musí do 30 dnů požádat Poslaneckou sněmovnu o důvěru.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Mediafax