Výrok Vrtbovské má pokračování

Jsem paskvil? Zastřelí mě a zakopou? ptal se chlapec (13) pěstounů po skandálním výroku

Výrok o tom, že dlouhodobá pěstounská péče produkuje lidské paskvily, má pokračování. Jeho tvůrkyně Petra Vrtbovská se dnes částečně za svá slova omluvila. Pěstouni i tak žádají, aby jí bylo odebráno povolení, které ji opravňuje zprostředkovávat náhradní rodinnou péči. Diskusní fóra se od včerejška plní emotivními vzkazy pěstounů i dětí v jejich péči.

Po odvysílání reportáže TV Nova ředitelka občanského sdružení Natama svůj nešťastný výrok vysvětlila v tiskové zprávě na internetu. "Taková věta je nejen ošklivá a není správně česky, ale také si to takto ani nemyslím. Je mi opravdu líto, že takový překlep rozrušil některé pěstouny," napsala Vrtbovská.

 

Redaktor časopisu Můžeš ale tvrdí, že se o žádný překlep nejednalo. "Článek byl paní Vrtbovskou autorizován a v podstatě v té formě, v jaké ho poslala na zpět po upřesnění některých detailů, šel do tisku, nikdo v tom nic neměnil," říká redaktor Pavel Hrabica.

 

Pravdivost tvrzení redaktora potvrzuje i pořízená nahrávka. "Systém té dlouhodobé pěstounské péče je strašně drahý a strašně nesprávný a produkuje tyhle paskvily,“ řekla ředitelka Natamy. Na důkaz posléze reagovala sama autorka skandálního výroku: "V této zemi přece nemůže člověk říkat, co chce, že?"

 

Diskuzní fóra se po skandálním výroku mezitím plní emotivními vzkazy. "Můj třináctiletý chlapec, kterého mám v pěstounské péči, dnes po shlédnutí Televizních novin pravil: "tak já jsem lidský paskvil? To nám vykopou velkou díru, jako ve válečných filmech a naženou nás tam a postřílí?" Nevím co se mu honilo v tu chvíli hlavou. Řekl "dobrou" dal mi pusu a šel spát. Takhle nazvat děti může jen nelidská zrůda. Nemam slov,“ svěřila se pěstounka s přezdívkou Nika.

 

 

Pěstouni jsou výrokem Vrtbovské zděšení. "Není vhodné se takto vyjadřovat,“ myslí si pěstounka Marie Hlušková. "Člověk, který je schopen toto vyslovit v médiích by měl zvážit, jestli má prezentovat pěstounskou péči,“ říká další pěstounka Zdeňka Pátková.

 

Pěstouni poslali žádost, aby pražský magistrát Petře Vrtbovské odebral povolení, které ji opravňuje vést kurzy pro pěstouny a zprostředkovávat pro ně náhradní rodinnou péči. "My se jí budeme konkrétně zabývat a poté učiníme další kroky,“ slíbila Tereza Králová, mluvčí pražského magistrátu.

kos / s přispěním Lucie Poništové TN.cz