Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 28.8. 2013 18:14
Online rozhovor Ptejte se

Jsou polské potraviny nekvalitní? Ptejte se Anity Szczykutowiczové z polského ministerstva zemědělství

Polské potraviny
Zdroj: foodfrompoland.pl/ thinkstockphotos.com

Polské potraviny prodávané v Česku nemají problém s kvalitou, ale s negativní pověstí, tvrdí zástupci polského státu. Napravit to chtějí vlastní pozitivní kampaní, která má renomé polských potravin vylepšit. Jakou máte zkušenosti s polskými potravinami vy? Na vše ohledně polského jídla se můžete zeptat zástupkyně polského ministerstva zemědělství Anity Szczykutowicz.

Polské potraviny mají v Česku po několika skandálech nedobrou pověst. Český ministr zemědělství Miroslav Toman v závěru uplynulého týdne na Slovensku dokonce uvedl, že bude v případě opakování problémů s polskými potravinami požadovat od EU částečný zákaz dovozů potravinářských výrobků z Polska do Česka.


Polská strana se tak nyní snaží pověst svých výrobků opět vylepšit. Opakovaně se také ohrazuje proti tomu, že by byly její potraviny nekvalitní. Za kritikou naopak vidí snahu české konkurence vytlačit polské výrobky z trhu.

 
Situace totiž má už i výrazné ekonomické důsledky. Dlouholetý růst dovozu polských potravin do ČR se totiž letos prakticky zastavil, v květnu už dokonce klesal meziročně o 8,5 procenta.


Rozhovor

 
Jsou polské potraviny opravdu nekvalitní? Jak důsledné jsou kontroly kvality na polské straně? Vyváží k nám poláci stejné potraviny, která doma sami jí? I na to se můžete ptát ředitelky odbodu propagace a komunikace polského ministerstva zemědělství Anity Szczykutowicz. A nebojte se zeptat česky, vše přeloží překladatelka. 


Rozhovor


Sérii zpráv o problematických polských potravinách započala loni v únoru takzvaná solná aféra. Firmy zapletené v Polsku do tohoto skandálu prodávaly technickou sůl označenou jako jedlou výrobcům uzenin, zpracovatelům ryb či pekárnám. Polsko přes opakované výzvy nechtělo Česku poskytnout informace o sporných potravinách, u nichž existuje možnost, že se mohly do ČR dostat. Letos se například na český trhu objevilo koňské výsekové maso z Polska obsahující analgetikum fenylbutazon, které se nesmí dávat zvířatům určeným k lidské stravě.


Podívejte se na reportáž TV Nova o delegaci, která přijela do Česka lobovat za polské potraviny:

tn.cz / ČTK / mrk
Reklama