Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Kalousek: Armádě chybí dlouhodobý koncept, nic není plně funkční

Ministr financí Miroslav Kalousek
Zdroj: Mediafax
Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09)

Krizi naší armády spatřuje ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) v absenci dlouhodobější vize resortu obrany a ve stanovení základních priorit.

Šéf financí si na situaci v armádě postěžoval v rozhovoru pro pondělní Mladou frontu Dnes.
 

"Moje základní výhrada se týká neschopnosti definovat dlouhodobou koncepci rozvoje armády, a tím také poptávku země, jaká armáda ji má vlastně bránit a co vše má k tomu umět. Armáda se pak v této diskusi snaží hájit jen zájmy vlastní instituce, nikoliv zájmy obranné strategie země," říká Kalousek.
 

ČTĚTE TAKÉ:

Česká armáda je plná hrdinů! Lišák Vondra přišel na to, jak vojákům dorovnat platy
 

Přestože to byl on, kdo v 90. letech jako náměstek ministra obrany zaváděl v armádě ekonomický model, jeho dnešní podobu kritizuje. Způsob financování se podle jeho slov několikrát změnil a vždy k horšímu. "Nikdy se nedotáhl do podoby programového financování, jaké v americké armádě zavedl Robert McNamara. Ten definoval priority a náklady na konkrétní programy. Díky tomu může armáda pružně reagovat na rozpočtovou nouzi - a ta teprve přijde".
 

Rozdíl mezi financováním americké a naší armády vidí Kalousek v tom, že Američané neškrtají ve všech obranných projektech, ale rovnou ruší ty nejméně potřebné. Vzniklou úsporu pak investují do důležitějších projektů, které pak netrpí podfinancováním. Naopak české ministerstvo a generalita si podle Kalouska ponechávají vše, všem vezmou něco a nic není plně funkční.

TN.cz