Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Kauza parkanová

Lessy: Kalousek mi vyhrožoval! Kalousek: Jestli nemá důkazy, ať rezignuje

Policejní prezident Petr Lessy tvrdí, že mu volal ministr financí Miroslav Kalousek a vyhrožoval mu kvůli stíhání Vlasty Parkanové. Kalousek vrací úder a říká, že jestli nemá důkaz, měl by odejít.

Lessy to uvedl na jednání sněmovního výboru. Vyčítal mu prý postup policie a zastrašoval ho. Přestože se za své výroky následně omluvil, bude se tím zabývat sněmovní bezpečnostní výbor.

 

"4. 7. 2012 jsem měl tři telefonáty během hodiny od ministra financí Miroslava Kalouska, kdy se mnou chtěl jednat o letounech CASA. Bylo tam naznačeno, že budeme všichni 'odstíháni' ve velmi krátké době. Poté se mi za ty výroky omluvil," prohlásil Lessy.

 

Jsou to manýry estébáckého charakteru


Lessy se zároveň postavil za Policii České republiky. "Mohu říci, že řada policistů těmi výroky byla velmi znepokojena. Nejen ti, kteří se podílejí na šetření případu CASA. Ale narážky, že jsou naše manýry estébáckého charakteru, neudělaly dobré klima v naší policii," podotkl.


Podle něj by v roce 2012 a v demokratické společnosti neměly podobné výroky vůbec zaznívat. "Policie udělala velký krok dopředu," dodal Lessy s tím, že se však nenechají policisté žádným způsobem zastrašit či ovlivnit.

 

Ministr vnitra Jan Kubice o telefonickém kontaktu Kalouska a Lessyho nic nevěděl, což potvrdil i policejní prezident. Ten hovorům nepřikládal takovou důležitost, aby o nich ministra informoval.

 

[IMAGEBOX_1076700]Policie: Parkanová připravila stát o 658 milionů
[IMAGEBOX_1076700]

 

Kalousek nevolal jenom Lessymu


A nebyl to jenom policejní prezident, komu Kalousek volal. Média již dříve informovala, že měl Kalousek volat vyšetřovateli kauzy CASA Jiřímu Mazánkovi. I ten telefonát považoval za určitý nátlak. František Bublan z ČSSD potvrdil, že Kalousek jednou mluvil o tom, že vyšetřovatele Mazánka "pošle do civilu".

 

Výbor pro bezpečnost ve čtvrtek jednání přerušil do pátečního poledne. Především pravicoví politici totiž namítali, že by se k celé věci měl mít možnost vyjádřit i Miroslav Kalousek. Ten tak bude moci učinit během pátečního jednání dolní komory parlamentu.

 

[IMAGEBOX_1077018]Poslanci rozhodli: Stíhejte Parkanovou! Dostane se až k soudu?
[IMAGEBOX_1077018]

 

Jestli nemá důkazy, měl by rezignovat

 

Uvidíme, jak to vysvětlí. Zatím se brání, že to je politická provokace a musí ji vyšetřit Generální inspekce bezpečnostních sborů. Dokonce prohlásil, že pokud nemá Lessy důkazy, měl by odejít. Když důkaz předloží, rezignuje zase on a odejde prý z veřejného života.

 

"Má-li pan policejní prezident jakýkoli důkaz, že jsem ho zastrašoval a následně se omlouval, ať ho předloží. Já podám rezignaci a odejdu z veřejného života. Pokud jej nemá, ať okamžitě odejde on. Nikdo, ani policejní prezident, nesmí nikoho, ani člena vlády, bezdůvodně a bez důkazů osočovat," uvedl Kalousek.

 

Ten vyjádření policistů vnímá jako policejní provokaci a chce ji prošetřit. "Policejní provokace o mých telefonátech jsem předal Generální inspekci bezpečnostních sborů, nebudu se vyjadřovat do okamžiku, než GIBS uzavře své šetření. Já se v médiích nebudu překřikovat s policejními provokatéry. Musím říct, že co se týče telefonátů nebo tajných schůzek, jsem skutečně terčem policejních provokací," řekl v rozhovoru pro rádio Impuls.

 

[IMAGEBOX_1007112]Imunitní výbor doporučuje poslancům: Vydejte Parkanovou!
 [IMAGEBOX_1007112]

 

Rezignovat by měl spíš Kalousek, říkají politici

 

Politici však fandí spíše Lessymu. Místopředseda sněmovny a ČSSD Lubomír Zaorálek vyzval premiéra Petra Nečase jménem ČSSD, že by měl Kalouska kvůli telefonátům odvolat. "Předseda vlády se chová jako slabý premiér. Měl už neodkladně ministra Kalouska odvolat," prohlásil Zaorálek v České televizi. Upozornil na fakt, že Nečas pouze přihlíží, co Kalousek kvůli kauze letounů předvádí. Považuje za neuvěřitelné, že Kalousek volá kvůli letounům i policejnímu prezidentovi Petrovi Lessymu. Ten má být podle něj autoritou, která má práci policie chránit.

 

Chování ministra Kalouska kritizuje i šéfka poslanců Věcí veřejných Kateřina Klasnová. "Pokud se výhružky potvrdí, měl by být ministr odvolán," řekla Klasnová pro Českou televizi. Upozornila v této souvislosti na fakt, že premiér Petr Nečas neměl problém odvolat některé ministry ihned.

 

Místopředsedkyně vlády Karolína Peake ve svém prohlášení k celé situaci uvedla: "Zdá se, že se opět jedná o situaci tvrzení proti tvrzení, i když velmi závažná tvrzení, vzhledem k tomu, že se jedná o policejního prezidenta a ministra financí. Předpokládám, že se k celé záležitosti vrátíme na vládě."
 

Nečas považuje Lessyho slova za velmi závažná
 

Premiér Nečas nepochybuje o výrocích policejního prezidenta Petra Lessyho na adresu ministra financí Miroslava Kalouska v kauze telefonátů kvůli letounům CASA.
 

"Předpokládám také, že je schopen i vysvětlit, proč tak závažnou věc neohlásil okamžitě svému nadřízenému, tedy ministru vnitra, a nadřízenému ministru financí, tedy předsedovi vlády. Určitě je schopen objasnit, proč tuto věc zveřejnil až s týdenním odstupem," sdělil Nečas.
 

Premiér současně doufá, že celou věc vyšetří Generální inspekce bezpečnostních sborů.
 

fim tn.cz / mediafax / anš