ODS i ČSSD v šoku. Klaus zuří, Melčák jásá. Další REAKCE na ÚS

Ústavní soud vyhověl žádosti poslance Melčáka. Prezident Klaus je postupem Ústavního soudu znepokojen. Topolánek s Paroubkem plánují volby v listopadu.

K rozhodnutí soudu se vyjádřil i prezident republiky Václav Klaus. Ústavní soud podle něj vědomě a záměrně prohloubil politickou krizi.
 

"Ústavní soud – v den 16. výročí svého založení – svým rozhodnutím vědomě a záměrně prohlubuje politickou krizi v naší zemi. Chceme-li se dnes i do budoucna vyhnout podobným situacím, které hrozí chaosem a ohrožují celou společnost, blíží se chvíle, kdy bude nutno přijmout novou ústavní definici pravomocí Ústavního soudu," prohlásil prezident.


Také Mirek Topolánek se vyjádřil k výroku Ústavního soudu. "Plně respektujeme rozhodnutí Ústavního soudu. Nejsme v nejistotě, protože máme řešení, které je ústavně čisté," řekl předseda ODS.


 


ODS zároveň vyzvala všechny strany, aby rozhodnutí soudu respektovaly a neprohlubovaly krizi důvěry občanů v politiku a státní instituce.


Soudu vyhověl stížnosti Miloše Melčáka. Politici hledají způsob, jak volby co nejdříve uskutečnit.


Paroubek: bereme rozhodnutí soudu na vědomí


Šéf ČSSD Jiří Paroubek bere na vědomí rozhodnutí Ústavního soudu, odporuje to ale podle něj článku dvě ústavy. Paroubek to řekl ve čtvrtek v Plzni v reakci na rozhodnutí Ústavního soudu o zrušení říjnových voleb na základě stížnosti poslance Miloše Melčáka.
 

"Pociťujeme potřebu uskutečnit volby do Poslanecké sněmovny. Čekám na písemné zdůvodnění, které bych si chtěl prostudovat. Doufám, že se mi v nejbližších hodinách dostane do ruky, abych si přečetl vysvětlení Ústavního soudu," řekl Paroubek.


"Očekávám, že termín voleb bude 6. a 7. listopadu," dodal šéf sociálních demokratů.Spokojený Melčák


"Nepovažuji rozhodnutí Ústavního soudu za své osobní vítězství, ale za zajištění průchodnosti práva v této zemi," řekl Melčák.
 

"Cítím se teď mnohem bezpečněji jako občan před politiky," řekl Kalvoda s tím, že celý proces byl podroben tvrdému politickému nátlaku.


 

 

Lidovci se postavili za Ústavní soud

 

Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda řekl, že strana respektuje rozhodnutí Ústavního soudu a oceňuje, že ÚS nepodlehl politickému tlaku, který byl na něj vyvíjen.


"KDU-ČSL konstatuje, že rozhodnutí soudu se dalo očekávat," uvedl Svoboda s tím, že lidovci již v dubnu vyzvali ostatní strany, aby postupovaly podle stávající Ústavy nebo aby byl schválen senátní návrh na změnu ústavy.Kalvoda nevyloučil další stížnost

 

Advokát Miloše Melčáka Jan Kalvoda řekl, že pokud se politici znovu pokusí vyhlásit předčasné volby, tento pokus zřejmě znovu napadne u Ústavního soudu. Záležet bude jen na tom, zda bude Melčák chtít, řekl Kalvoda.

 

"Záleží na rozhodnutí pana Melčáka. Necháme ale Parlament ještě pár dní pracovat," řekl Kalvoda.


Kalousek se obává dopadů rozpočtového provizoria


Podle Mirka Kalouska znamená rozhodnutí Ústavního soudu největší komplikaci pro schvalování státního rozpočtu. "Případné rozpočtové provizorium by bylo nepříznivou zprávou pro českou ekonomiku,“ řekl kalousek na brífinku TOP 09 na Vysočině.


 

Ústavní soud ve čtvrtek odpoledne vyhověl Melčákově stížnosti na zkrácení funkčního období Poslanecké sněmovny. Již 1. září přitom odložil vykonatelnost rozhodnutí prezidenta o vyhlášení voleb.

 

Politická reprezentace krok Ústavního soudu ostře kritizovala a zároveň začala vyjednávat způsob, jak volby uskutečnit co nejdříve. Dohodla se přitom na návrhu trvalé ústavní změny, který nyní projednávají legislativci.

 

Celé znění nálezu Ústavního soudu si přečtěte ZDE.

 Nález Ústavního soudu [pdf]

tn.cz/Mediafax