VELKÝ PŘEHLED: Kam vyrazit s dětmi o Vánocích

V pátek začínají dětem vánoční prázdniny a doma budou až do 2. ledna 2012. Co s nimi, aby se nenudily? Můžete s nimi vyrazit na hrady, zámky a další kulturní památky.

Většina památek má přes zimu obvykle zavřeno, čas vánočních svátků je ale příležitostí, kdy se vrata nejednoho hradu či zámku otevřou. Kromě tradičních prohlídek si zde můžete vychutnat i speciální akce a vánočně laděný program. Kam ve vašem okolí vyrazit?

 

„Hrady, zámky a další památky v naší správě připravily jako každoročně řadu akcí,“ připomíná generální ředitelka NPÚ Ing. arch. Naďa Goryczková. „Návštěvníci si mohou vánoční atmosféru vychutnat na koncertech, mších a výstavách, ve svátečně vyzdobených expozicích nebo během speciálních tematických pořadů. Rádi bychom, aby návštěva památky ve správě Národního památkového ústavu znamenala pro všechny příchozí zastavení v každodenním shonu na závěr roku a dýchlo na ně kouzlo tradičních Vánoc,“ dodává generální ředitelka.
 

Tady je přehled nejzajímavějších akcí do konce roku:


Praha


Pražský hrad


Pražský hrad zve návštěvníky 25. a 26. prosince na své III. nádvoří, kde si budete moci prohlédnout tradiční Živý betlém. V blízkosti Katedrály svatého Víta budou umístěny jesličky s Jezulátkem a známé biblické postavy. Výtěžek akce bude věnován na konto Pomozte dětem. Ve 14:30 vychází průvod, ke kterému se můžete přidat i vy. Tři králové budou vycházet od Kostela svatého Jiří, pastýři od Býčího schodiště a svatá rodina s anděly od hlavního vstupu do katedrály. Přidejte se k nim, a zazpívejte si společně známé vánoční koledy.


Katedrála svatého Víta


Vánoční atmosféru Katedrály svatého Víta si můžete vychutnat o Štědrém dnu při Půlnoční mši svaté, nebo na svátek svatého Štěpána v 8 hodin nebo v 9:30.

 


Středočeský kraj


Hrad Karlštejn


Snad neznámější český hrad nezavírá své brány ani o svátcích. Má otevřeno denně od 10 do 15 hodin, a to od 25. prosince do 8. ledna. Prohlídkové trasy ale v zimě nevedou do kaple sv. Kříže. 27. prosince od 18 hodin se navíc uskuteční tradiční vánoční koncert "Štěpánské koledování" v podání vokálně instrumentální skupiny CHAIRÉ z Příbrami.


Hrad Křivoklát


Tradiční Svatoštěpánská mše svatá v Královské kapli hradu Křivoklátu proběhne 26. prosince od 10:30. Slavnostní mše ve svíčkami osvětlené kapli bude doprovázena zpěvem a hudbou. Na hodinovou akci je vstup zdarma. Při mši se rozezní nový křivoklátský zvon sv. Zikmund. Po mši můžete navštívit interiéry hradních paláců.

 

 


Jihočeský kraj


Zámek Český Krumlov

 

Na štědrý den můžete od 10 hodin vyrazit již na jednadvacátý ročník jedinečné akce nazvané Medvědí Vánoce. I medvědi v zámeckém hradním příkopě slaví vánoční svátky spolu s dětmi i dospělými, kteří jim přinášejí dárky. Vánoční atmosféru umocňuje společné zpívání koled na hradním nádvoří.

 

 

Lidéřovice u Dačic


V pondělí 26. prosince od 14:30 bude v kostele sv. Linharta v Lidéřovicích nedaleko Dačic letošní poslední větrání kostela a varhan. Program větrání: zpívání koled a troška povídání o koledách.

 

Plzeňský kraj


Hrad a zámek Horšovský Týn

 

Na Štědrý den můžete od 12 hodin vyrazit na mši pro děti a rozdávání betlémského světla v kostele Všech svatých v Horšově. Vánoční prohlídky hradu a zámku Horšovský Týn poté probíhají od 26. do 31. prosince denně od 10 do 15 hodin.

 

Klášter Kladruby


26. prosince od 10:30 je pro návštěvníky přichystaná Mše svatá svátku sv. Štěpána v kostele Nanebevzetí Panny Marie kláštera Kladruby. O hodinu později, v 11:30 si můžete na nádvoří kláštera Kladruby vychutnat Oživený betlém.


Vodní hrad Švihov


Hned dva okruhy na vás čekají na vodním hradě v Plzeňském kraji. Vychutnejte si prohlídku hradního areálu a expozici gotického umění. O svátcích je hrad otevřen od 25. prosince do 1. ledna, vždy od 10 do 15 hodin. Do 1. ledna je v prostorách hradu umístěna také výstava o historii železniční dopravy a rozvoji tratí u nás "Přes to vlak nejede!"

 

 

Karlovarský kraj


Zámek Kynžvart


Od 28. do 31. prosince, vždy od 9 do 15 hodin můžete vyrazit na prohlídku hlavního okruhu. Je lepší si místo předem zarezervovat, a to na emailu info@kynzvart.cz. K vidění je celkem pětadvacet místností, mezi kterými figurují jak soukromé salóny a knihovny, tak například kabinet kuriozit, jídelna či zámecké muzeum.


Klášter Teplá

 

29. prosince v 18:30 můžete do prostor kláštera vyrazit na vánoční koncert Roháčů z Lokte.


Ústecký kraj


SZ Duchcov


26. prosince od 16 hodin je pro návštěvníky ve Valdštejnském sále připraven tradiční vánoční koncert. Čeká na vás komorní koncert pro housle, harfu a violoncello. Na pořadu zazní díla Bacha, Vivaldiho, Pachelbela, Paradisiho a Telemanna. Přijďte si vychutnat sváteční atmosféru a kouzlo Vánoc v podání klasických hudebních mistrů.


Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě


Na druhý svátek vánoční, 26. prosince od 16 hodin, můžete vyrazit na Vánoční varhanní koncert.

 


Liberecký kraj


Zámek Hrubý Rohozec


Od 26. prosince až do 1. ledna si můžete vychutnat vánoční prohlídky zámku. Začátky prohlídek jsou vždy v 10, 11, 12, 13 a 14 hodin. Čekají vás prohlídky vánočně vyzdobených interiérů, které vedle výkladu o historii zámku a vybavení zahrnou také povídání o vánočních zvyklostech někdejších majitelů. Návštěvníci se mohou těšit na starý vyřezávaný Betlém v kapli, ozdobený stromeček s dárky pro hraběcí rodinu.


Zámek Sychrov


Na druhý svátek vánoční, 26. prosince, je pro vás připraven vánoční koncert v zámecké galerii. Začátek v 16 hodin.

 

 

Královéhradecký kraj


Třebechovice pod Orebem

 

Užijte si sváteční atmosféru v Třebechovicích pod Orebem, městě betlémů. Od 26. listopadu do 8. ledna můžete vyrazit v prostorách Černého koně na velkou vánoční výstavu betlémů. Papírové betlémy ze sbírky Vladimíra Jochce a sbírka devocionálií Antonína Ulrycha z Kosteleckých Horek jsou k vidění denně kromě pondělí od 10 do 17 hodin, na Štědrý den od 10 do 14 hodin, na Boží hod Vánoční od 13 do 17 hodin, na sv. Štěpána od 10 do 17 hodin.

 

 

Pardubický kraj


Zámek Slatiňany

 

Státní zámek Slatiňany ve spolupráci s Krčmou krále Artuše vás srdečně zvou k prožití vánoční pohody v prostorách sklepení zámku Slatiňany, kde si můžete vychutnat svařené víno, zahřát se punčem, horkou medovinou nebo posedět s přáteli u čaje, kávy a jiných pochutin. Připravena je také vánočně vyzdobená prohlídková trasa s výstavou suchých vazeb, povídáním o Vánocích, ukázkou předmětů, které měly auerspergské děti pod stromečkem a mnoho dalšího. Vánoční atmosféru můžete nasát od 26. do 28. prosince, začátek vždy od 10 hodin.

 

Kraj Vysočina


SZ Telč

 

O Štědrém dnu můžete od 13 do 15 hodin vyrazit na vánočně vyzdobenou výstava hraček "Hračky nestárnou" v zámecké galerii. Pro děti jsou připraveny dárečky od zámeckého Ježíška. Na výstavu v tento den bude jednotné vstupné 45 Kč a děti do 15 let budou mít vstup zdarma.

 

Od 27. do 30. prosince se pak můžete těšit na Folkové koncerty na zámku v Telči. Koncerty začínají vždy v 18 hodin. 27. prosince se můžete těšit na kapelu Nezmaři, o den později vystoupí EPY DE MYE, 29. prosince Žalman a spol. a 30. prosince Jarret.

 


Jihomoravský kraj


SZ Lysice


Vánoce na zámku můžete prožít 25. a 31. prosince od 10 do 16 hod. Užijte si prohlídky vyzdobených zámeckých komnat.


SZ Vranov nad Dyjí


Od 26. prosince do 1. ledna můžete na Vranov zamířit na výstavu s názvem Hračky, hry a divadélka pro radost dětí a dospělých. Jak už název napovídá, v letošním roce mohou návštěvníci vidět zejména hračky, ale také hry, betlémy a loutky pocházející většinou z 19. a 20. století. Výstava, tradičně konaná v bývalé kočárově před vstupem do zámku, bude otevřena denně vždy od 12 do 16 hodin. Zpřístupněna budou i obě nádvoří, zájemci se ale mohou zúčastnit i prohlídky nasvícených interiérů sálu předků a kaple Nejsvětější Trojice. Vstupné na výstavu pro dospělé návštěvníky 40 Kč, děti od 7 do 15 let 10 Kč. Společné vstupné na výstavu a na prohlídku sálu předků a kaple 80 Kč, děti od 7 do 15 let 40 Kč.

 

Olomoucký kraj


Hrad Šternberk


Poetické vánoční prohlídky si můžete vychutnat na první svátek vánoční, 25. prosince od 16 do 20 hodin. 30. prosince ve 14 hodin můžete vyrazit na Dětské loutkové divadlo, poslední den v roce, 31. prosince je pak od 10 do 16 hodin připraven speciální program Silvestr na hradě 2011. Hrad je otevřen za speciální vstupné: 100 Kč, snížené 70 Kč, rodinné 270 Kč.


Hrad Bouzov

 

Ve dnech 26. a 27. prosince 2011 navštivte vánočně vyzdobený hrad Bouzov. Na 1. nádvoří si můžete zazpívat koledy s postavami z živého Betléma, ve vánoční dílně vyrobit papírové ozdoby na stromeček. Prohlídky začínají v 15 hodin, poslední prohlídka začíná v 18 hodin. Plné vstupné: 150 Kč, snížené vstupné: 100 Kč, vstupné na program na 1. nádvoří: plné 20 Kč, snížené 10 Kč.

 


Zlínský kraj


Zámek Vizovice


Od 22. do 26. prosince můžete vyrazit na výstavu Betlémy v zámecké kapli. Přijďte si rozsvítit světlo k betlému a zažijte tak neopakovatelnou atmosféru Vánoc v prostředí působivého interiéru zámecké kaple Panny Marie Dobré Rady. Zámecká kaple otevře své dveře během vánočních svátků už po šestnácté. Kromě již tradičně vystavovaného betléma rodiny Jančíkových z Vizovic uvidíte čtyři další betlémy, které budou vystaveny v kapli poprvé: vyřezávaný betlém ze zámku Lešná u Zlína, betlém rodiny Kunderových z Vizovic, malý dřevěný betlém přímo z Betléma, který zapůjčí manželé Kořenkovi z Vizovic a drátěný betlém pana Adamce z Vizovic, který pro letošní výstavu zapůjčilo Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně.

 

Moravskoslezský kraj


Státní zámek Hradec nad Moravicí

 

Vánoční prohlídky, vánoční výzdoba, večerní prohlídky, výstava vánočních stromků s nejrůznějšími vánočními dekoracemi, působivá atmosféra Vánoc, to všechno můžete vidět a zažít při návštěvě státního zámku v Hradci nad Moravicí. Od 25. do 31. prosince bude zámek otevřen pro návštěvníky denně od 10.00 do 16.00 hodin. Plné vstupné: 100 Kč, snížené vstupné: 60 Kč, rodinné vstupné: 270 Kč.

 

/trm