Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Ministr: Kanada uvažuje o obnovení víz. Rozhodnuto není

Ministr zahraničí Jan Kohout uvedl, že Kanada vážně uvažuje o znovuzavedení víz. Nic ale není definitivní.

O zavedení víz jednal kanadský ministr pro přistěhovalectví Jason Kenney s českými ministry zahraničí Janem Kohoutem a vnitra Martinem Pecinou.


"Kanadská strana nás informovala o zvažovaných opatřeních, včetně zavedení víz. Sdělil jsem jim, jaké negativní dopady by to mělo na bilaterální vztahy i na vztahy mezi Kanadou a EU," sdělil Kohout na mimořádné tiskové konferenci.


Dodal, že nic zatím není rozhodnuto. Otázky novinářů nepřipustil a z briefingu odešel.
 

O zavedení víz pro české občany se v posledních týdnech začalo spekulovat poté, co se znovu zvýšil počet zájemců, hlavně českých Romů, o azyl vKanadě. Romové to odůvodňují tím, že jsou v Česku vystaveni útokům extremistů.
 

Lidové noviny napsaly, že víza by čeští občané k cestě do Kanady měli potřebovat od osmé hodiny ranní v úterý 7. července.


Čeští představitelé připomněli, že v podobných situacích je zvykem nejprve čekat na oficiální vyhlášení druhé strany, píše deník. "Vím jen, že se něco nedobrého děje," řekl český ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle.


Od letošního ledna do dubna přiletělo do Kanady 1077 Romů z Česka. Kanadský deník The Sun v první polovině června napsal, že útulky pro žadatele o azyl v jižním Ontariu jsou přeplněné. Čeští Romové podle listu zaplavují Toronto, oblast Peel a Hamilton, aby unikli neonacistickému bití a zápalným bombám. Za loňský rok požádalo v Kanadě o azyl kvůli údajné diskriminaci 853 českých Romů. Mezi nynějšími žadateli je i novinářka Anna Poláková a její syn Marek, který byl prý krutě zbit skinheady.
 

List připomněl, že počet žadatelů o azyl z řad českých Romů vzrůstá od zrušení vízové povinnosti v listopadu 2007. Zmiňuje také dubnový případ žhářského útoku na romskou rodinu ve Vítkově na Opavsku, při němž utrpěla těžké popáleniny dvouletá Natálka a její rodiče.
 

Ačkoli hodně Romů svou žádost o azyl zase stáhne, za letošek dosud 75 procent žadatelů status uprchlíka získalo, za loňský rok to bylo 90 procent, informoval list.

tn.cz / ČTK