boj o hrad

Polovina podpisů na prezidentských nominacích je neplatná!

Kandidáti na prezidenta - eycacher
Zdroj: Mediafax
Komu zmrzne úsměv na tváři kvůli nedostatku podpisů? Ilustrační foto

Každý druhý podpis na petičních arších, které mají zajistit kandidátům nominace do prezidentské volby, je neplatný. Pracovníci ministerstva vnitra ověřují podpisy v registru. Zatím jich nesouhlasí přibližně polovina.

Úředníci ministerstva vnitra kontrolují podpisy na petičních arších od pátku, práci se věnují i během víkendu. "Zatím jsme zkontrolovali jen zlomek, ale teď platí, že každý druhý petent je nedohledatelný v základním registru," uvedl pro Mediafax zdroj z ministerstva.

 

Oficiálně se ministerstvo vnitra ke stavu podpisů vyjadřovat nechce. "Do konečného sečtení hlasů nebudeme průběžné sčítání komentovat," řekl v neděli Mediafaxu mluvčí úřadu Vladimír Řepka.

 

 

Kdyby se současný stav ověřování petic udržel, mají z nestranických kandidátů šanci zúčastnit se voleb pouze Jan Fischer a Miloš Zeman, protože nasbírali dvojnásobek potřebného počtu podpisů, Fischer 101 tisíc a Zeman 105 tisíc. Ostatním kandidátům by se nepodařilo splnit zákonnou normu padesáti tisíc podpisů, což se v tuto chvíli týká Zuzany Roithové, Jany Bobošíkové, Tomia Okamury, Vladimíra Franze, Táni Fischerové a Vladimíra Dlouhého.

 

Strachovat se nemusejí straničtí kandidáti, za kterými stojí poslanecká nebo senátorská podpora, těch se kontrola podpisů netýká. Sociální demokraté poslali do boje o Hrad Jiřího Dienstbiera, občanští demokraté Přemysla Sobotku a TOP 09 delegovala Karla Schwarzenberga.

 

Ministerstvo vnitra počítá s tím, že kontrola podpisů potrvá do 19. listopadu. Definitivní seznam kandidátů budou voliči znát 23. listopadu. První přímá prezidentská volba v České republice se uskuteční 11. a 12. ledna 2013.

TN.cz