Kateřina Klasnová (VV) rezignovala na funkci místopředsedkyně Sněmovny

Kateřina Klasnová
Zdroj: Mediafax
Kateřina Klasnová oznamuje svoji rezignaci na post místopředsedkyně Sněmovny

Místopředsedkyně strany Věci veřejné Kateřina Klasnová rezignovala na post místopředsedkyně sněmovny. Uvedla to v pondělí jako reakci na výroky premiéra Petra Nečase (ODS).

"Po výrocích premiéra Nečase, že si už nedokáže vládní spolupráci s VV nadále představit, jsem se minulý týden rozhodla na funkci místopředsedkyně sněmovny rezignovat," prohlásila místopředsedkyně VV s tím, že svoji rezignaci v pondělí doručila předsedkyni Poslanecké sněmovny Miroslavě Němcové (ODS).

 

Věci veřejné se potýkají s vnitřní krizí, kdy stranu opustilo několik poslanců v čele s místopředsedkyní vlády Karolínou Peake. Na nedělním večerním jednání v Kramářově vile se představitelé koalice dohodli na ukončení koaliční smlouvy.

 

PSALI JSME:

John: Věci veřejné jsou připravené přejít do opozice

 

Osud vlády je v tuto chvíli nejistý. TOP 09 nepožaduje od Peake založení poslaneckého klubu, k čemuž by vicepreimíérka potřebovala sehnat deset poslanců, které zatím nemá. Na tom však podle všeho trvá premiér Petr Nečas, který dal Peake čas do pondělí - tedy do dnešního dne.
 

PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ TV NOVA:

 

"Nemám žádné avízo, že by jakýkoli poslanec, který se hlásí k VV, odcházel," dodala Klasnová ke slovům Karolíny Peake, která obvolává čtyři až pět čísel s nabídkou na zařazení do své nově vznikající platformy. Místopředsedkyně VV také potvrdila, že některým poslancům strany osobně volal premiér Nečas, a označila to za bezprecedentní nakupování přeběhlíků v přímém přenosu.

 

PSALI JSME:

Gazdík: TOP 09 stačí podpora vlády bez poslaneckého klubu Karolíny Peake

 

Jak s celou kauzou souvisí rezignace Kateřiny Klasnové na post místpředsedkyně Sněmovny je patrné. Klasnová se po ukončení koaliční spolupráce vzdala funkce, kterou získala po volbách do Poslanecké Sněmovny při skládnání koalice. Vzhledem k tomu, že koalice končí, končí ve své funkci i Kateřina Klasnová."O správnosti mého rozhodnutí mě zcela ubezpečila slova pana premiéra Nečase včera v Kramářově vile. Odmítla jsem kupčení s vládou o hlasech poslaneckých přeběhlíků. Odmítám i kupčení s vládou o funkce ve sněmovně," uvedla Klasnová a připojila: "Tímto svým postojem jasně deklaruju svůj postoj, který chci prezentovat na dnešním večerním grémiu.

 

Gazdík to nechápe

 

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík označil pondělní rozhodnutí místopředsedkyně strany Věci veřejné Kateřiny Klasnové odejít z pozice místopředsedkyně sněmovny za nesrozumitelné. Vůbec jsem to nečekal, sdělil pro Českou televizi Gazdík.

 

"I sociální demokraté, byť nejsou členy vládní koalice, také mají svého místopředsedu sněmovny. Pokud má Kateřina Klasnová k tomuto kroku své osobní důvody, tak má na rezignaci právo," řekl Gazdík.

 

V případě pozice Radka Johna v čele bezpečnostního sněmovního výboru Gazdík zatím nechtěl spekulovat. "My jsme tuto situaci zatím neřešili," dodal.

klab, hru tn.cz / Mediafax