Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Katolíci chtějí v roce 2013 do Česka znovu pozvat papeže

Papež Benedikt XVI.
Zdroj: Mediafax
V roce 2013 by papež Benedikt XVI. mohl navštívit znovu Česko.

Katolické církev chce papeže Benedikta XVI. pozvat na oslavy 1150. výročí příchodu věrozvěstů sv. Cyrila a Metoděje. Proběhnou v roce 2013 na Velehradě.

Na oslavy 1150. výročí příchodu věrozvěstů sv. Cyrila a Metoděje, které se uskuteční v roce 2013 na Velehradě, možná zavítá papež Benedikt XVI. Určitě o to budeme usilovat, řekl dnes ČTK a České televizi pražský arcibiskup Dominik Duka. Doplnil,že podobné oslavy se uskuteční také na Slovensku a i zde se s návštěvou papeže počítá.

 

Delegace církevních hodnostářů pojede v září do Vatikánu, kde papeži Benediktu XVI. poděkuje za loňskou návštěvu České republiky. "Při této příležitosti o jeho návštěvu budeme usilovat. Lze předpokládat, že to bude asi blesková návštěva, protože se papež bude muset zřejmě 'rozdělit' na vícero míst," poznamenal Duka.

 

Biskupové se na zasedání České biskupské konference (ČBK), která se uskutečnila v pátek 2. července a dnes na Velehradě na Uherskohradišťsku, dohodli také na vytvoření komise pro přípravy tohoto jubilea. Složena bude z olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera, pražského arcibiskupa a předsedy ČBK Dominika Duky a biskupa-apoštolského exarchy Ladislava Hučka.

 

Zasedání ČBK na Velehradě se uskutečnilo krátce před cyrilometodějskými svátky, kdy se v tomto poutním místě koná tradiční pouť, která vyvrcholí pondělní mší.


Česká biskupská konference je stálý sbor katolických biskupů České republiky. Sídlí v Praze a reprezentuje katolickou církev v ČR. Vznikla na začátku roku 1993, tedy k datu osamostatnění České republiky, kdy navázala na činnost Československé biskupské konference. V letech 1993 až 2000 byl předsedou České biskupské konference pražský arcibiskup Miloslav Vlk. Dne 25. ledna 2000 byl předsedou zvolen olomoucký arcibiskup Jan Graubner a 24. března 2010 pražský arcibiskup Dominik Duka.

 

Duka na letošním 81. plenárním zasedání ČBK biskupy seznámil také s projektem Bible pro mládež, která by měla vyjít v knižní podobě na konci letošního roku. Biskupové jednomyslně schválili návrh Směrnice ČBK pro přípravu na svátost manželství v ČR.

tn.cz / ČTK