Korupční síť

Kauza Rath: Stopy směřují k přeběhlíkovi Pohankovi

David Rath
Zdroj: Mediafax
David Rath

Ve vyšetřovacím spise Davida Ratha a party korupčníků se objevilo nové překvapivé jméno: Michal Pohanka. Jde o poslance přeběhlíka. Právě k němu Rath před zadržením mířil.

Ve vyšetřovacím spise se v souvislosti se zakázkami na dodávky techniky do kladenské nemocnice objevilo jméno bývalého kontroverzního politika za ČSSD, který v lednu 2007 spolu se stranickým kolegou Milošem Melčákem podpořil vládu Mirka Topolánka. Informuje o tom dnešní MF Dnes.
 

Podle policie se mělo jednat například o dodávku stomatologického robota, či vybavení Niederleho pavilonu v hodnotě 25 milionů korun. Rath se měl s Pohankou sejít bezprostředně poté, co ve vile v Rudné u Prahy dostal krabici se sedmi miliony korun. Bývalý hejtman byl však krátce na to zadržen, a ke schůzce již nedošlo. Pohanka tvrdí, že Rath byl jeho doktorem a měl mu změřit tlak.
 

Zakázku na vybavení kladenské nemocnice vyhrála firma Puro - Klima, za což podle vyšetřovatelů místopředseda jejího představenstva Martin Jireš vyplatil úplatek čtyři miliony korun náměstkovi ředitelky nemocnice Petru Kottovi. Peníze byly za zmanipulování zakázky ve prospěch dodavatelské firmy.
 

[IMAGEBOX_999289]Rathův návod: Peníze chtěl "vyprat" přes diamanty

[IMAGEBOX_999289]

Kott i Jireš nyní čelí obvinění z korupce a policisté podle informací listu prověřují v souvislosti se zakázkami i další firmy. Kott se totiž v souvislosti s některými z nich vyjadřoval, že "to jsou firmy od Pohanky". Z odposlechů vyplynulo, že jeho jméno padlo při rozhovorech Kotta s šéfkou nemocnice Kateřinou Pancovou několikrát.
 


 

Pohanka se brání tím, že Kotta s Pancovou nezná a Rath byl jeho doktorem, který mu léčil potíže s tlakem. "Občas jsme si s doktorem Rathem něco řekli, občas chtěl na něco znát můj názor. Ale rozhodně jsme se o žádných zakázkách nebavili," tvrdí Pohanka.

tn.cz / mediafax / gar