Neúprosná statistika

Téměř každý 2. člověk s infarktem zemře dřív, než se dostane do nemocnice

transplantace srdce, dojemné setkání v USA
Zdroj: isifa.com
transplantace srdce USA

Čtyřicet procent lidí postižených infarktem myokardu umírá v Česku ještě dříve, než je jim vůbec poskytnuta lékařská péče.

Na vině je zejména to, že lidé hodně váhají s odjezdem k lékaři, startujeme proto kampaň, která to má změnit, informoval ve čtvrtek kardiolog Petr Kala.
 

Kampaň nese název "Jednej rychle. Zachraň život" a lidé se s ní setkají třeba v nemocnicích. Tam budou k dispozici letáky s radami, jak se chovat v případě, že má člověk podezření na infarkt. "Aktuálně k nám lidé velmi často jezdí i hodinu až dvě poté, co se u nich objevily první příznaky. To je ale pozdě, efektivní pomoc musí přijít do 90 minut od ataky," uvedl prezident České kardiologické společnosti Petr Widimský.
 

Jedním z cílů kampaně je tak lidi naučit, aby lékaře zavolali do deseti minut poté, co se příznaky infarktu objeví. Seznámí i s nejvhodnější léčbou infarktu, ale také s jeho samotnými příznaky. Jde například o to, že infarkt má jiné příznaky u mužů a jiné u žen.

 

 

Pro muže je typická bolest na hrudníku, případně pocení, což jsou klasické příznaky. Naopak u ženy stojí na počátku infarktu spíše nevolnost a zvracení a teprve pak se dostaví bolesti.

 

"Obecně pak platí, že tento obrácený gard příznaků je typický u starších lidí, takže to dost možná není ani tak věc pohlaví, ale věku. Ženy totiž infarkt dostávají o zhruba deset let později než muži," doplnili lékaři. Podobně je infarkt ošemetný i u diabetiků, kteří mají zvýšený práh bolesti, takže nemusí věnovat dostatečnou pozornost bolestem na hrudníku.

 

Ročně v Česku dostane infarkt 40 tisíc lidí. Paradoxem vysokého počtu úmrtí přitom je, že Česko má velmi dobře propracovaný systém kardiovaskulární péče, a to včetně komplexních center, kde je pacientovi velmi rychle poskytnuta odpovídající péče.

 

sta tn.cz / Mediafax