Anketa uchazeči o hrad

Kdo bude novým prezidentem? Tito mají nominaci jistou

Zatím šest kandidátů splnilo podmínky volitelnosti a stalo se oficiálními kandidáty. Tři kandidáty nominovaly jejich strany a další tři už sehnali potřebných 50 tisíc podpisů pod svou kandidaturu.

Anketa

Kdo by měl být příštím prezidentem ČR?


Hlasovalo 1162 lidí. (Muži: 1162 | Ženy: 0)
Jan Fischer (61)

Přední český statistik, který se 9. dubna 2009 stal premiérem úřednické vlády České republiky. Ve funkci skončil 13. července 2010. Poté se stal viceprezidentem Evropské banky pro obnovu a rozvoj. Svou kandidaturu oznámil hned po schválení přímé volby prezidenta. Potřebných 50 tisíc podpisů ke kandidatuře nasbíral 27. srpna 2012.

 

Miloš Zeman (68)

"Důchodce z Vysočiny" nasbíral potřebných 50 tisíc podpisů ke kandidatuře jako první – 26. června 2012. V současné době je členem a čestným předsedou Strany Práv Občanů ZEMANOVCI. Na prezidenta ČR kandidoval už v roce 2003. Po prohře s Klausem se stáhl na sedm let z politiky.

 

Karel Schwarzenberg (74)

Ministr zahraničních věcí a předseda strany TOP 09. Kandidaturu oznámil na stranickém sněmu 22. října 2011. Jako kandidát nominovaný parlamentní stranou TOP 09 nepotřebuje sbírat 50 tisíc podpisů.

 

Přemysl Sobotka (68)

Bývalý předseda Senátu a člen ODS ve stranických primárkách porazil Evžena Tošenovského a stal se oficiálním kandidátem občanských demokratů. Ani on se nemusí tedy trápit se sháněním 50 tisíc podpisů ke kandidatuře.

 

Jiří Dientsbier (43)

Senátor a místopředseda ČSSD je oficiálním kandidátem strany na prezidenta. I přes téměř jistou parlamentní nominaci sbírá 50 tisíc podpisů. Je synem známého disidenta Jiřího Dientsbiera. Svého otce po smrti nahradil v senátorském křesle za Kladno.

 

Jana Bobošíková (48)

Bývalá novinářka je předsedkyní strany Suverenita. Prezidentské volby pro ni nejsou žádnou novinkou. KSČM ji nominovala jako svou kandidátku už v roce 2008. Později přímo na Pražském hradě svou nominaci stáhla. Potřebných 50 tisíc hlasů sesbírala koncem září.

tn.cz / muf