Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Vláda pod lupou

Kdo je nejbohatším ministrem v Rusnokově kabinetu? Je to Zemanův sponzor?

Noví ministři se okamžitě dostali pod lupu i kvůli svým majetkům. A první místo v pomyslném žebříčku nejbohatších členů Rusnokovy vlády by bezpochyby obsadil ministr zemědělství Miroslav Toman. Jde o jednoho ze sponzorů Miloše Zemana a také podnikatele v potravinářství a zemědělství.

Nejbohatším ministrem je šéf zemědělství Miroslav Toman. Při prezidentské volbě daroval Miloši Zemanovi 150 tisíc korun. Při pohledu na majetky nového ministra zemědělství, třiapadesátiletého Miroslava Tomana, ale tahle částka vypadá spíš spropitné v hospodě.
 

Miroslav Toman má sice trvalé bydliště v nenápadném řadovém domku tady v Praze v Řepích, ve skutečnosti ale bydlí v obrovské vile za Prahou.
 

Cena i s pozemkem nejméně 30 milionů korun. Závidět by mohli i Ewingovi z Dallasu. I když je ale zahrada perfektně udržovaná, podle sousedů Tomanovi sídlo používají spíš jako o něco větší chatičku na léto. Přes zimu je tu nevidí. Jak totiž dnes ministr přiznal, vlastní i další nemovitosti. "Vlastním vilu v Bráníku, byt ve Špindlerově Mlýně," přiznává.
 

A podle katastru ještě pár pozemků k tomu. Peníze u syna bývalého komunistického ministra zemědělství, zřejmě nikdy problém nebyly. Stejně jako kontakty. Už po revoluci stál s otcem a bratrem u privatizace důležitých potravinářských podniků.
 


Dalším bohatým členem vlády je ministr průmyslu a obchodu Jiří Cienciala. Podle katastru nemovitostí bydlí ve vilce ve Vendryni u Frýdku Místku a patří mu i pozemek u vodní nádrže Žermanice. On sám ale svoje majetkové poměry přesně ani nezná.
 

"Nikdy jsem to do detailu nevěděl a pak necitim potrebu to nikomu sdelovat. Jedno vim jiste, ze jsem nikomu nic neukradl," uvedl na náš dotaz v sms zprávě.
 

S penězi nemá problém ani staronovým ministr vnitra Martin Pecina. "Mám dům ve Frýdku místku, dva byty v Brně," uvedl.
 


Naproti tomu nový strážce státní kasy, Jan Fischer, ještě donedávna měl problémy s dluhy. Poté, co ho Rusnok jmenoval ministrem, mu ale jeho sponzoři zázračně vytrhli trn z paty. O svých majetkových poměrech ale vypráví velice nerad, stejně jako o svém členství v KSČ.
 

Fischer se přece jen zbavil dluhů, i když vše budí rozpaky. Přesto mu z kampaně zbylo 45 tisíc korun, které dostane Kapka naděje a Česká alzheimerovská společnost.
 

Kvůli splácení dluhů už ale Fischer několik měsíců čelí kritice. Ta vzrostla ve chvíli, kdy dluh najednou splatil během neuvěřitelných 24 hodin. Nejen, že se peníze na kontě Jana Fischera, který se pomalu zabydluje tady na ministerstvu financí, objevily jako mávnutím kouzelného proutku. Minimálně část z nich se tam ocitla také nestandardní cestou.
 


Jeho bývalý zaměstnavatel a spolumajitel několika energetických firem Ladislav Dráb totiž na transparentní účet vložil dvakrát peníze v hotovosti. V dubnu téměř 3 miliony korun a před třemi dny více než milion 300 tisíc.
 

Jan Fischer se ale nařčením, že z takzvaného Fischerova zázraku budou profitovat jeho sponzoři, brání. Jenže Fischer má pověst politika, který se umí domluvit s každým, i proto zřejmě během prezidentské volby získal přezdívku Želé. A už jsou tu první pochybnosti. Než ho oslovil premiér Rusnok, pracoval Fischer pro firmu Ladislava Drába, pro stejnou firmu, která v době Fischerovy úřednické vlády podepsala významnou smlouvu se státním podnikem ohledně výstavby obřího zásobníku plynu na Vysočině.

hmr / Michaela Šmídová a Zuzana Štíchová tn.cz / TV Nova