tragédie v jaroslavli

Kdo za to může? Určili viníka pádu letadla, v němž ZAHYNULI NAŠI HOKEJISTI

Josef Vašíček, Jan Marek a Karel Rachůnek
Zdroj: Getty Images
Téma:

V ruském Jaroslavli ukončili vyšetřování tragédie a pádu letadla Jak-42 s hráči a realizačním týmem klubu Lokomotiv Jaroslavl, ve kterém zahynuli i tři čeští hokejisté Jan Marek (†31), Josef Vašíček (†30) a Karel Rachůnek (†32).

VNeštěstí, při kterém bezprostředně po vzlétnutí stroje z letiště Tunošna 7. září 2011 zahynulo 45 lidí, zapříčinil podle oficiálních závěrů mimo jiné i chybný postup nezkušených pilotů. Po důkladném vyšetřování se postaví před soud bývalý zástupce ředitele letecké společnosti Jak Servis Vadim Timofejev, který byl zodpovědný za organizaci letového provozu. Podle vyšetřovací komise nejednal Timofejev v souladu s bezpečnostními pravidly pro provoz letecké dopravy.
 

"Dovolil posádce letět nelegálně, v rozporu s pravidly letecké dopravy. Kapitána jmenoval na základě padělaných dokumentů, druhý pilot nemohl vést v té době letoun Jak - 42, " cituje web championat.com mluvčího vyšetřovací komise Vladimira Markina. Timofejevovi hrozí trest odnětí svobody na sedm let.
 

Při odletu byla posádkou stanovena vzletová rychlost o 20 kilometrů za hodinu nižší, než by bylo třeba při dané hmotnosti letadla a výkonu motorů. Jeden z pilotů se navíc při tahu řadící páky k sobě zřejmě nechtěně zapřel o brzdový pedál, čímž letadlo ještě více zpomalil.
 

Podle závěrů vyšetřování nehodu zapříčinily nejméně čtyři faktory, a to nedostatečný výcvik pilotů, absence kontroly připravenosti posádky na let, selhání pilotů při provádění standardních postupů při startu a špatná koordinace mezi členy posádky. Samotné letadlo bylo údajně v dobrém technickém stavu. Způsobilý však nebyl ani jeden z pilotů, protože jednomu našli v krvi stopy uklidňujícího prostředku a druhému předtím diagnostikovali nemoc provázenou oslabením motoriky .
 

Letadlo se zřítilo během odletu do běloruského Minsku. Krátce po startu bylo údajně slyšet dva výbuchy, stroj se naklonil doleva a začal hořet. Spadl necelý kilometr od letiště. Část z letadla skončila na suchu a část v řece Volze. Podle některých verzí se pilot pokoušel nouzově přistát na vodě.
 

Z 45 cestujících a členů posádky nehodu přežil jen hokejista Alexandr Galimov, který však později v nemocnici svým vážným zraněním podlehl, a palubní inženýr Alexandr Sizov. Při tragédii vyhasly životy tří českých hráčů Jana Marka, Karla Rachůnka a Josefa Vašíčka a Slováka Pavola Demitry.
 

Související témata:
hel TN.cz