Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

rozhovor

ANKETA: Havel byl reformní komunista, tvrdí dnes Klaus

Havel a Klaus
Zdroj: Fotografie: Isifa.com

Václav Havel nebyl komunista, ale mentálně v mnoha ohledech byl reformním komunistou. V dnešní Mladé frontě Dnes to řekl bývalý prezident Václav Klaus. Havel podle Klause nechtěl politickou demokracii standardního typu. On nenáviděl politické strany, chtěl svá milovaná hnutí, řekl listu Klaus.

Anketa

Kdo je (byl) podle vás nejhorší český prezident?

Hlasovalo 8735 lidí.
"A zásadním způsobem odmítal tržní ekonomiku, ač si myslím, že z ní sám osobně velmi tyl. On ale prostě nechtěl trh. Možná si vzpomínáte na jeho výroky, že trh je hokynářství. To byl nepřetržitý ideový souboj s tímto pohledem na svět, řekl o Havlovi Klaus.

 

Podporu ODS při opakovaném zvolení Havla prezidentem označil Klaus za nutné zlo. "Ano, vnímal jsem to jako nutné zlo. I když tento výrok jsem sám nikdy nepoužil," řekl.

 

Pozitivně Klaus zhodnotil vnímání Havla v zahraničí. "Ano, on byl symbol a je potřeba mít symboly. Zejména v zahraničí to mělo pozitivní význam," uvedl.

 

Klaus Havla kritizuje opakovaně. Například již v roce 2001 řekl: "Ani jeden z nás za to desetiletí nebojoval s komunismem, ale bojoval s koncepcí toho druhého."

 

Václav Havel byl prezidentem od února 1993 do února 2003, jeho nástupce Klaus od března 2003 do března 2013.

ČTK, ana TN.cz