Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

65. výročí konce války: Klaus na Vítkově varoval před ztrátou suverenity

Prezident Václav Klaus v sobotu dopoledne v projevu u příležitosti oslav 65. výročí konce 2. světové války v Národním památníku na Vítkově varoval před ztrátou suverenity České republiky.

"Náš stát vznikl v důsledku změn, které přinesl konec první světové války a možnost přetrvat a pokračovat dále mu dal výsledek války druhé. Je to paradoxní, ale bez těchto dvou světových válek, bez miliónů jejich obětí, bez nezměrných válečných tragédií a utrpení by zřejmě nebylo ani české samostatnosti a suverenity," konstatoval Klaus.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Klaus jmenoval šest nových generálů české armády

Prezident Klaus: Jako čtyřletý jsem pomáhal stavět barikády

 

"V obou těchto válkách jsme stáli na straně vítězů," připomněl prezident. Dodal, že v 2. světové válce bylo hrdinství československých vojáků velké, přesto ale byl přínos Československa omezený a za finální osvobození vděčil československý stát jiným zemím. Proto je třeba podle Klause i k těmto záležitostem přistupovat střízlivě a bez přehnaných heroických pocitů. "Je třeba, právě ve slavnostních chvílích jako je tato, abychom historické události a poučení z nich brali střízlivě a bez sebeklamu. Je to důležité nejen pro naši současnost, ale především pro naši budoucnost," dodal.

 

 

Prezident také připomněl, jak snadno Československo přišlo v roce 1939 o svou suverenitu. "Poučení je jasné, svobodu a vládu nad svými věcmi můžeme pozbýt snadno, získat je zpět je úkol nesmírně obtížný," řekl Klaus.

 

POSLECHNĚTE SI OSOBNÍ VZPOMÍNKU PREZIDENTA KLAUSE NA KONEC VÁLKY:

 

 

POSLECHNĚTE SI VZPOMÍNKY LEGIONÁŘE ANTONÍNA ŠTÍCHY NA PRAŽSKÉ POVSTÁNÍ:

 

 

"Naše země a náš národ mohou obstát v nových výzvách současnosti a budoucnosti pouze tehdy, budeme-li znát své kořeny a tradice, z nichž vyrůstá naše státnost. Obstojíme, budeme-li schopni nadřadit zájem celku, zájem této země, zájmům dílčím, které nás rozdělují. Uspějeme, budeme-li se inspirovat tradicí realismu, pracovitosti a odpovědnosti, neboť ona vždy byla v pozadí úspěšných epoch naší moderní historie," poznamenal dále prezident.

 

 

Klaus vyzval vojáky, aby nepodlehli falešnému pojetí vojenské profesionality jako řemesla. Svůj úkol by měli vojáci chápat jako skutečné poslání a přijmout pocit skutečné hrdosti a odpovědnosti za vlast.

 

Prezident poznamenal, že je třeba památku 8. května uctívat niterně a snažit se poučit z tragických událostí před 65 lety i pro dnešek. Rozhodně by neměly být oslavy chápány jen jako nucená povinnost. "Jsme zde kvůli věcem živým a není pravdou, že se nás netýkají," uzavřel Klaus.

 

CELÝ PROJEV PREZIDENTA K VÝROČÍ KONCE DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY SI PŘEČTĚTE ZDE:

 

Projev prezidenta Václava Klause k 65. výročí konce 2. sv. v. [pdf]

tn.cz / Mediafax