Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Klaus nepodepíše zákon omezující solární elektrárny

Prezident Václav Klaus
Zdroj: Mediafax
Prezident Václav Klaus

Prezident Václav Klaus nepodepíše zákon, který od příštího roku omezí podporu pro solární elektrárny. Předlohu ale sněmovně nebude vracet k opětovnému projednání, napsal Klaus ve čtvrtek na svých webových stránkách.

"Rozhodl jsem se, že zákon ponechám bez svého podpisu, aniž bych jej však vrátil Poslanecké sněmovně k novému projednání. Tím umožním, aby zákon nabyl účinnosti, aniž bych s jeho zněním vyjádřil souhlas, který bych musel udělat s velkými rozpaky," uvedl Klaus v otevřeném dopisu předsedkyni Poslanecké sněmovně Miroslavě Němcové (ODS).
 

Klaus své rozhodnutí zdůvodnil tím, že nesouhlasil už s první podobou zákona o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie. Novela ministerstva průmyslu a obchodu podle něho není systémovou nápravou, ale pouze výrazem snahy napravit jednu chybnou deformaci trhu deformací jinou. "Jádro problému zůstává nedotčeno a navíc hrozí nové, nezamýšlené škodlivé doprovodné efekty," dodal prezident.
 

PSALI JSME:

Zastánci a investoři do fotovoltaiky protestují před Sněmovnou
 

"Pokud bychom si položili otázku, zda je přáním většiny občanů České republiky nadále finančně podporovat takovouto nehospodárnou dotační politiku, zcela jistě bychom dospěli k závěru, že nikoli," uvedl prezident jako další důvod svého rozhodnutí.
 

"Nemohu připojit podpis k tomuto návrhu zákona a vyzývám vládu, aby se touto problematikou znovu zabývala a navrhla takové řešení, které namísto řetězení dalších regulací energetického trhu povede k návratu k tržním cenám, které jsou v zájmu občanů a podle mého přesvědčení i v zájmu zdravé budoucnosti české energetiky a životního prostředí," zakončil svůj dopis Klaus.
 

Zákon je prvním krokem ministerstva průmyslu k potlačení tzv. solárního boomu. Podpora se podle předlohy má od příštího roku zúžit pouze na solární panely na střechách a domech.
 

O podporu naopak přijdou elektrárny na zemědělské půdě. Doposud vybudované provozy, které jsou připojené, o podporu nepřijdou. Nově by také měl platit limit ve výši 30 kW, nad který už podpora nebude platit.

 

 

tn.cz / Mediafax