Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 7.3. 2011 12:08

Klaus se VYHRANIL vůči Havlovi, nechce VOJENSKÝ ZÁSAH v Libyi

Václav Havel a Václav Klaus
Zdroj: tn.cz / Mediafax
Václav Havel a Václav Klaus

Prezident Václav Klaus se vyslovil proti vojenskému zásahu v Libyi. Odmítl názor svého předchůdce ve funkci Václava Havla, který v rozhovoru pro Hospodářské noviny (HN) uvedl, že zásah je nutný a Západ nesmí váhat.

Klaus bude ČR v pátek zastupovat na mimořádném summitu Evropské unie, který se situací v severoafrické zemi bude zabývat.
 

PSALI JSME:

Havel: Západ musí zničit zločince Kaddáfího!
 

Havel v HN libyjského vůdce Muammara Kaddáfího označil za šíleného zločince, kterého je nutné odstranit. Západ by se podle něj měl poučit ze situace v bývalé Jugoslávii, kde se zásah proti Srbsku příliš dlouho odkládal.
 

PSALI JSME:

Prezident se pustil do důchodové reformy. Nečas kritiku odmítá
 

"Já s panem exprezidentem nesouhlasím v mnoha věcech. Nejfatálněji jsem s ním nesouhlasil v momentu, kdy chtěl bombardovat Bělehrad, a já s ním nesouhlasím ani v této věci," reagoval Klaus na Havlovy výroky. S novináři prezident mluvil při dnešním představení knihy Rok osmý bilancující jeho poslední rok v úřadu.
 

Jaký by podle něj měl být postup mezinárodního společenství vůči Libyi, Klaus neupřesnil. Zdůraznil, že situací v zemi se bude koncem týdne zabývat vrcholné jednání NATO i schůzka představitelů EU, na kterou míří. "Myslím, že je potřeba, abychom si v následujících hodinách a dnech ujasňovali, upevňovali svá stanoviska, se kterými tam chceme jet a potom v pátek je tam prezentovali," řekl.
 

Havel v rozhovoru zdůraznil, že pokud se boje budou dále protahovat a Kaddáfí bude páchat další a další zločiny, bude zásah západních zemí nutný. "Může mít různou podobu. Od pomoci tamním povstalcům přes blokaci vzdušného prostoru po cílený atak na místa, kde se schovává Kaddáfí," uvedl.
 

O Kaddáfím řekl, že ho celý svět měl za podivínského šaška. "A celý svět se mýlil. Ukázalo se, že to je šílený zločinec," konstatoval bývalý český prezident.
 

PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ TV NOVA O SITUACI V LIBYI:


 

"O Miloševičovi se čtyři roky debatovalo, ale opatrnická prodleva se nevyplatila, spustila naopak bezpočet hrůz," upozornil Havel. To bylo podle něj velké ponaučení, které by mělo vést k tomu, aby Západ v případě Libye jednal opravdu rychle, i kdyby jeho rozhodnutí bylo nyní nepopulární.
 

PODÍVEJTE SE NA ZÁBĚRY Z ROZBOUŘENÉ LIBYE:


 

Nepokoje v Libyi začaly v polovině února. Kaddáfí, který je u moci přes 40 let, se stále odmítá vzdát moci a tvrdí, že bojuje proti terorismu. O víkendu prohlásil, že pokud povstalci v Libyi uspějí, zachvátí středomořský region islámská svatá válka.

tn.cz / ČTK
Reklama