Klaus souhlasí s omezením státní podpory stavebnímu spoření

Prezident Václav Klaus
Zdroj: Mediafax
Prezident Václav Klaus

Prezident Václav Klaus podepsal novelu zákona, která omezuje státní podporu stavebnímu spoření. Informuje o tom v pátek tiskový mluvčí Hradu Radim Ochvat.

Norma zavádí zdanění již vyplacené podpory 50procentní daní. To se dotkne pouze těch, kterým nárok na podporu vznikl v letošním roce. Na státní podporu, na niž účastnící spoření získají nárok v následujících letech, se již daň vztahovat nebude, protože bude vyplácena nižší podpora.
 

Druhou částí zákona je snížení maximální podpory na 2000 korun ze současných 3000 nebo 4500 korun podle data uzavření smlouvy.
 

ČTĚTE TAKÉ:

Klaus podepsal úsporné zákony i povodňovou stokorunu
 

Třetím opatřením je odstranění výjimky, podle které úroky ze stavebního spoření nepodléhají dani.
 

Podle propočtů ministerstva financí by stát tímto způsobem mohl v příštím roce ušetřit až šest miliard korun a v roce 2012 částku 6,5 až 8,5 miliardy korun.
 

Novela je poslední ze čtyř hlavních úsporných návrhů, které měl prezident Klaus na stole. Zákon o úsporných opatřeních v sociální oblasti, normu omezující státní příspěvky politickým stranám a novelu zákon o DPH podepsal prezident již v úterý.
 

Vládní novely schválila na začátku listopadu Poslanecká sněmovna ve stavu legislativní nouze. Opozice tento postup chce napadnout u Ústavního soudu, protože tvrdí, že k vyhlášení stavu legislativní nouze nejsou zákonné podmínky. Vláda tvrdí, že schválení těchto zákonů je nezbytné, protože s nimi počítá rozpočet na příští rok. Normy jsou tak podle kabinetu nezbytné pro předejití vážných hospodářských potíží státu.
 

Senát schválil novely v polovině listopadu krátce před skončením funkčního období původních senátorů. V nově zvoleném Senátu již nemá koalice většinu, výsledky říjnových voleb zaručily většinu opoziční ČSSD. Ta by přijetí zákonu zkomplikovala a přinejmenším o měsíc pozdržela.

 

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

tn.cz / Mediafax