Klaus vymyslel homosexualismus, Kocourek "odkláněl"

Rok 2011, a hlavně ústa některých politiků, obohatily češtinu o řadu nových slov a spojení. Výrok exministra Kocourka o odklonění peněz od manželky netřeba připomínat, a to zdaleka není všechno.

Superguru, abelizace - ale i deabelizace, antinečasovský, zastropovat, eurobankrot, ale také vlakuška nebo ekomóda. To je jen výběr ze záplavy slov, která vloni vznikla.

 

Nová slova v současnosti nejčastěji vznikají přidáním předpon, jako je euro-, eko- nebo anti-. V souvislosti s kácením stromů na Šumavě tak vznikl například antikáceč.

 

Politikem, který byl nejvíc skloňovaný pak je Vít Bárta, třeba bártobijce, bártostrana.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Sprosťák Bárta! Na poslance ukázal PROSTŘEDNÍČEK!

 

Vznikají ale také slova, která by se v médiích podle rady pro rozhlasové a televizní vysílání neměla používat. Například vlezdobruselista.

 

Pokud se slovo užívá minimálně,  je také minimální šance, že se dostane  do slovníku.

 

Nekorunovaným expertem na nová slova, nebo vymýšlení nových významů slov starých, je pak bez pochyby prezident Václav Klaus. Loni nás seznámil například se slovem homosexualismus.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Kauza Kocourkových milionů: ZAMETENO pod koberec!

 

Řada slov pak v roce 2011 také získala i zcela jiný význam. Vystoupení exministra Martina Kocourka netřeba připomínat. Význam, který dal slovu "odklonit", už je zachycený v databázi.

 

Přínosem pro slovníky by mohl být také ředitel fakultní nemocnice v Motole - ten nás loni naučil, že kulich nemusí být jen čepice.

 

 

 

TV Nova