Klaus zrušil přednášku pro studenty, nelíbí se mu jejich protesty

Václav Klaus
Zdroj: Mediafax
Prezident Václav Klaus zrušil přednášku pro studenty v Brně - ilustrační foto

Prezident Václav Klaus zrušil v úterý přednášku, kterou měl mít ve středu v Brně k studentům Ekonomicko správní fakulty Masarykovy univerzity.

Hlava státu svůj krok zdůvodnila nesouhlasem s nátlakovými akcemi studentů, kteří demostrují proti novele vysokoškolského zákona.

 

Prezident zrušil přednášku prostřednictvím dopisu, který poslal rektorovi Masarykovy univerzity Mikuláši Bekovi. Vyjádřil v něm svůj nesouhlas se způsobem, jakým své požadavky vůči vládě posluchači univerzity veřejně projevují.

 

PSALI JSME:

Začal "Týden neklidu": Studenti protestují proti Dobešově reformě

 

"Jakkoli jsem přesvědčen, že jsou nátlakové akce na akademické, univerzitní půdě nepřijatelné z principu a jakkoli by se jim nemělo ustupovat, protože univerzity jsou ze své samotné definice svobodným diskuzním prostorem (nebo aspoň tak tomu v historii bývalo), zdá se mi, že by v dnešní vyhrocené situaci takzvaného Týdne neklidu a – jak je vidět z dopisu Vašich studentských předáků – jeho extrémního průběhu na Vaší univerzitě bylo naprosto zbytečné a pro nikoho užitečné a obohacující, abych zítra u Vás vystoupil se svou přednáškou," napsal Klaus Bekovi.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova o nočním dění na univerzitách po celé republice

 

Klaus zdůraznil, že nemá v úmyslu se utkávat s lidmi, "kteří o akademickou diskusi nestojí a kterým jde výlučně o nátlakovou politiku". "Proto se omlouvám, že zítra do Brna nepřijedu. Nemám v úmyslu poskytovat záminku pro laciné politické útoky," pokračoval Klaus.

 

Postoje některých studentů brněnské Masarykovy univerzity Klause podle jeho slov překvapila. "Ještě více mne zděsil způsob jejich argumentace, který nenaznačuje, že se za studia na univerzitě něčemu naučili," napsal Klaus.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Klaus to teď pěkně "fláká", tvrdí v průzkumu Češi

 

Hluboká a zásadní reforma našeho vysokého školství je podle prezidenta naprostou nezbytností. "Každý rozumný člověk to ví a měli by to vědět i studenti. Jejich předáci – celým Týdnem neklidu – bojují za své parciální zájmy a nikoli za naše vysoké školství," uvedl Klaus.

 

V závěru dopisu rektorovi Masarykovy univerzity Mikuláši Bekovi prezident napsal, že se někdy v budoucnu rád s profesory i studenty univerzity rád setká.

tn.cz / mediafax / hru