Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Klíšťata se stěhují do hor. Žijí i v 1100 metrech nad mořem

Populace klíštěte obecného se zabydluje zhruba o 300 metrů výše než v minulosti.

Až do nadmořských výšek 1100 metrů se v poslední době šíří populace klíštěte obecného. Poukázal na to v pondělí na základě výsledků výzkumů mluvčí Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Radek Drahný.


"Výzkum uskutečněný v minulých sedmi letech prokázal existenci početně stabilních a životaschopných populací klíštěte obecného až do nadmořské výšky 1000 až 1100 metrů nad mořem, zatímco v minulosti se klíště vyskytovalo pouze do 700 až 800 metrů,“ konstatoval mluvčí Drahný.


Pravidelné nálezy klíšťat však byly podle výzkumů až ve výšce 1250 metrů. Příčinou je podle odborníků výrazné oteplení v jarním a letním období.


"Například v 1100 metrů nad mořem se průměrná měsíční teplota vzduchu v květnu za posledních 50 let zvýšila o 3,5 °C, v červnu a červenci o 2 °C a v srpnu o 2,5 °C,“ informoval Drahný.


I přes skutečnost, že v současnosti se klíšťata vyskytují ve vyšších nadmořských výškách, než tomu bylo v minulosti, četnost jejich výskytu se stoupající nadmořskou výškou výrazně klesá.


Podle výsledků výzkumů dosahuje četnost klíšťat v polohách nad 1 000 metrů hodnot do pěti kusů klíštěte zjištěných za hodinu jejich sběru. „To je v průměru přibližně padesátkrát méně než na kontrolních plochách v 600 metrů nad mořem,“ uvedl Drahný.

 

Za poslední tři roky onemocnělo klíšťovou encefalitidou v Česku 2 211 lidí, což je podstatně více, než v jiných evropských zemích. Podrobnosti, kde je klíšťat nejvíce najdete ZDE.

 

Poslechněte si rozhovor s Dagmar Hulínskou ze Státního zdravotního ústavu o aktivitě klíšťat v letošním roce.

 

 

V Česku je nakaženo encefalitidou zhruba každé šesté klíště. Přestože klasické očkování proti této nemoci zabere zhruba celý rok, dá se využít i zkrácená varianta. Podrobnosti o očkování si přečtěte ZDE.

 

 

 

 

Mediafax / tn.cz