10 tisíc za exkluzivní značku

Konec kmotrovských SPZ! Teď je bude moci mít každý, nejen kmotři

Vláda konečně vnesla pořádek do neprůhledného přidělování prominentních SPZ. "Kmotrovské" značky přestanou být výsadou kmotrů. Za poplatek 10 tisíc si je teď moci pořídit každý.

V současnosti je zažitá přímá úměra mezi prominentními státními poznávacími značkami a luxusními auty. Čím luxusnější vůz, tím luxusnější značka. Tyto značky jsou výsadou zejména politiků, lobbistů, podnikatelů, úředníků a kmotrů.
 

Uvádíme několik případů, které toto nepsané pravidlo potvrzují. Podnikatel Aleš Trpišovský, který včera stanul před soudem kvůli svému "silničnímu pirátství“, má na autě značku s čísly 2222. Lobbista Roman Janoušek, který byl také za agresivní jízdu nedávno souzen, má na svém voze značku s čísly data svého narození – 1968.
 

Bývalý ministr dopravy Milan Šimonovský se také pyšní zvláštní SPZ. "Zrovna na něj na ministerstvu vyšla řada,“ vysvětluje tuto neuvěřitelnou náhodu mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.
 

ČTĚTE TAKÉ:
Svědci: Trpišovský se po nehodě chlubil penězi a silným autem

 

Dosud se značky kupovaly od nepoctivých úředníků. Čtyři stejná čísla za několik desítek tisíc. S tím je ovšem konec. Teď bude mít k prominentním značkám přístup každý. Tedy alespoň pokud projde novela, kterou dnes schválila vláda. Potvrdit ji musí ještě parlament a prezident. O legalizaci speciálních SPZ se v Česku mluví už jedenáct let. Na Slovensku už ale stejnou dobu zákon funguje.
 

ČTĚTE TAKÉ:
"Pirát silnic 2222" Trpišovský u soudu přiznal rychlou jízdu

 

"Za motorku s SPZ na přání zaplatí řidič 5000 korun, za auto 10 tisíc. A pokud bude chtít mít například kvůli nosiči na kola třetí značku, zaplatí řidič dohromady 15 tisíc," sdělil agentuře Mediafax mluvčí ministerstva dopravy Martin Novák. "V případě krádeže počítáme s tím, že vydání náhradní značky bude stát už jen 600 korun za tabulku, ne znovu 5000 korun," dodal.
 

Novela zákona počítá také se zvýšením správního poplatku za první vydání tabulky s registrační značkou z 200 na 300 korun. Kdo bude chtít tabulku se značkou, kterou již má k autu přidělenou, zaplatí za ni 600 korun. Občané si budou moci také převádět jednu značku mezi různými vozidly nebo nechat si jednu značku i po přeregistraci.
 

Výrobu tabulek budou platit obecní úřady u obcí s rozšířenou působností, namísto ministerstva dopravy, kompenzovat by ji měly právě správní poplatky.

cob / TV Nova TN.cz