Kocába by mohl na postu zmocněnce nahradit Kužílek

Oldřich Kužílek, poradce pro otevřenost veřejné správy, by mohl nahradit ve funkci vládního zmocněnce pro lidská práva Michaela Kocába, řekl v nedělním diskusním pořadu České televize poradce premiéra Roman Joch. S jeho názorem souhlasil i Kocáb.

"Mě napadají dvě osobnosti, a to pan Kužílek a bývalý zmocněnec pan Jan Litomiský," uvedl Joch. Dodal, že v České republice je samozřejmě více kandidátů na tento post.

 

"Já se můžu klidně připojit. S panem Kužílkem máme velice podobné akcenty," přitakal Kocáb. Řekl, že se s Jochem shodnou na konkrétních agendách každodenního života. "Například na inkluzivním vzděláváním sociálně slabých, často romských, komunit," upřesnil.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Nečas: S Kocábem už mluvit nechci. Chci, aby rezignoval

 

Joch však upozornil, že má rozdílný pohled na chápání lidských práv. "Práva jsou svobody osob, a ne privilegia skupin," upřesnil. Nelíbí se mu, že Kocáb chápe lidská práva jako práva příslušníků skupin, kteří potřebují speciální státní asistenci. Dojem, že stát nadržuje nějaké skupině, může podle něj ponižovat příslušníky menšiny, anebo naopak vyvolávat nevoli mezi většinou.

 

Oba se také shodli na tom, že antidiskriminační zákon se má ponechat tak, jak je."Byl přijat v nejméně nebezpečné podobě, tento snad nejméně omezuje osobní svobody," konstatoval Joch. Doporučil by však, aby nebyly přijaty další antidiskriminační normy, které by šly nad rámec stávající legislativy.

tn.cz / Mediafax