Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 19.8. 2010 18:29

Koho z nich vyšle Senát do boje o křeslo ombudsmana?

Kandidáti
Zdroj: TN.cz
Stane se někdo z trojice Klára Samková Veselá, Anna Šabatová a František Bányai (zleva) novým ombudsmanem?

Senátoři si svého kandidáta na ombudsmana zvolí z šesti jmen. Jsou mezi nimi bývalá chartistka, geoložka i předseda židovské obce.

Ve středu 25. srpna vybere Senát své dva kandidáty na post veřejného ochránce lidských práv. Zatím navrhl šest jmen.

 

PSALI JSME:
Senátoři navrhli 6 kandidátů na ombudsmana

 

Kdo jsou jednotliví kandidáti na ombudsmana

 

Anna Šabatová (59) má s prací veřejného ochránce práv zkušenost. Bývalá disidentka a signatářka Charty 77 byla v letech 2001 až 2007 zástupkyní ombudsmana. Od roku 2008 je předsedkyní Českého helsinského výboru.


 
Klára Alžběta Samková Veselá (47) bývalá politička a nyní advokátka a občanská aktivistka se specializuje na rodinné právo. Poslankyní Sněmovny národů Federálního shromáždění byla v letech 1990 až 1992 za Romskou občanskou inciativu. Od roku 1994 má advokátní kancelář. V roce 2003 ji prezident Klaus navrhl do funkce ústavní soudkyně, ale neprošla v Senátu.


  Jitka Seitlová (56) je geoložka, specialistka na životní prostředí a bývalá senátorka. Tou byla od roku 1996 do roku 14. února 2007, kdy na svou funkci rezignovala, protože se stala zástupkyní ombudsmana. Po smrti Otakara Motejla úřad veřejného ochránce práv dočasně řídí.


  Pavel Varvařovský (65) je bývalým soudcem ústavního soudu, kde po desetiletém funkčním období skončil v roce 2004. Po revoluci byl poradcem zmocněnce vlády ČSFR pro otázky uprchlíků. Ve svých odborných článcích se zaměřuje především na problematiku správního soudnictví a na některé problémy medicínského či pracovního práva. Nyní externě přednáší na Vysokém učení technickém v Brně a je členem vědecké rady Západočeské univerzity v Plzni.

 

Anna Šabatová
 František Bányai narodil se ve slovenské Levici a do Prahy se dostal kvůli studiu Matematicko fyzikální fakulty a už tu zakotvil. Do roku 2002 se staral na židovské obci o kvalitu židovské kuchyně. Od roku 2004 provizorně vedl pražskou židovskou obci a v roce 2005 se stal jejím oficiálním předsedou.

 

Jan Matys (63) pochází z významné pražské advokátní rodiny. Advokátní praxi se věnuje více než 30 let. Před revolucí byl v advokátní poradně spolupracovníkem Otakara Motejla. Jako firemní právník má zkušenosti ze všech oblastí práva, avšak jeho specializací je průmyslové právo, ochranné známky a patenty, sprání, pracovní i trestní právo.

tn.cz / muf
Reklama