Kokain zaplavuje Česko, pašeráci jím napouštějí i šaty

Do Česka proudí čím dál víc kokainu. Pašeráci vymýšlejí rafinovanější způsoby, jak drogu převézt.

Národní protidrogová centrála přišla s alarmujícím zjištěním. Kokain, dříve takzvaná droga bohatých, se v České republice začíná prodávat přímo na ulicích. Znamená to, že je u nás této drogy stále víc. Pašeráci mají také nové triky, jak kokain převážet. Ministr vnitra chce proto poslat české policisty na školení do Brazílie.

 

"Oproti minulým letům je kokain dostupnější, začíná se prodávat i přímo na ulicích,“ tvrdí mluvčí Národní protidrogové centrály Michal Hammer.

 

Statistiky celníků přitom nejsou na první pohled nijak hrozivé, loni zadrželi pouhých osm kilo kokainu. Zdání ale klame - po vstupu do Schengenu jsou v Česku celní kontroly velmi komplikované a pašeráci jsou naopak stále vynalézavější.

 

Oblíbený způsob pašeráků, jak drogu dostat přes hranice, je například polykání drogy v kapslích, které projdou nepoškozené trávicím ústrojím. "Polykači dopravují kokain do Evropské unie i rozpuštěný v tekutině,“ doplňuje celník z protidrogové jednotky.

 

Další fintu použil třiatřicetiletý Slovák. V Jižní Americe kokain rozpustil v tekutině, v ní vymáchal své oblečení a pak ho vysušil. Kokain tak zůstal v látce a nebyl vidět. Švýcarští celníci z oblečení nakonec dostali deset kilo drogy.

 

Naděje na odhalení takovýchto způsobů je ale většinou mizivá. Ministr vnitra Martin Pecina chce proto poslat několik policistů na školení do Brazílie. "Měli by se naučit, jakým způsobem v Brazílii bojují proti této drogové kriminalitě,“ říká.

 

Jenže doslova školení se odehrává i na druhé straně barikády. Podle celníků procházejí někteří kurýři speciálními kurzy. "Učí se, jak vystupovat před celními orgány, aby drogu úspěšně provezli,“ dodává celník.

 

Na pašování drog už doplatily desítky Čechů už i v zahraničí. Podle našich informací jich sedí ve vězení po celém světě třiasedmdesát.

Pavel Šuba TN.cz