Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Mají balík peněz?

Kolik berou kněží? To budete koukat! Kardinál Duka to prozradil

Kolik bere Duka a spol.?
Zdroj: Mediafax

Platy českých kněží jsou tabu. Mnoho lidí si myslí, že jsou v pořádném balíku, nebo že je platí Vatikán. Kardinál a arcibiskup pražský Dominik Duka nyní otevřeně přiznal, kolik bere on. To budete koukat!

Kardinálovi a pražskému arcibiskupovi Dominiku Dukovi už došla trpělivost. Vadili mi neustále narážky na to, jak kněží žijí v bohatství, proto se rozhodl zveřejnit svůj plat.
 

"V posledních měsících mi byla vyplácena základní mzda 23 710 korun, po zaplacení povinných odvodů a daní mi zbývá něco přes 18 tisíc čisté mzdy. Všechny náklady si hradím sám," píše Duka na svém blogu. Průměrný plat duchovního v Česku je 16 tisíc.
 

Arcibiskup uvedl, že platí nájemné dvoupokojového bytu 6700 Kč, 1200 Kč za energie a inkaso. Do společné kuchyně přispívá 3000 Kč, za 1500 Kč si pak hradí místo v klášteře. "500 Kč činí příspěvek v programu 'Adopce na dálku' pro Kemala Prashanta. 1500 Kč spořím. Mé nutné měsíční výdaje jsou tedy kolem 15 000 korun. Měsíčně ještě utratím asi 3000 korun za knihy dále pak za soukromé cesty a občasnou podporu charitativních projektů," poodhalil kardinál.
 

Duka i poukázal na to, že nevlastní žádné nemovitosti ani auto, pouze využívá služební auto s řidičem. Rovněž upozornil na to, že není placen Vatikánem, jak se lidé domnívají."Za dobu dvaceti let u rýsplotny v plzeňské škodovce jsem si navykl na hospodaření se základním dělnickým platem. Dodnes tedy všechny své výdaje poměřuji svým tehdejším platem 2 700 Kčs. Situace rodin, které musejí vyjít s menším platem, než biskup je mi tedy srozumitelná. Aby nebyl dojem o neúměrně vysokých platech duchovních, mělo by také zaznít, že biskupské platy patří mezi duchovními k těm nejvyšším. Mnozí kněží a řádové sestry pracují v náročných podmínkách s nárokem na řádově nižší odměnu," uvádí Duka.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Kolik berou největší hvězdy Ordinace? Budete překvapeni

Paní Nyklová milionářkou! Víte, kolik si vydělala Jaroslava Obermaierová za 9 let v Ulici?

tn.cz / hmr