Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

dřela jako kůň

Máme právo vědět, kolik brala Nagyová? Zákon říká, že ano! Ale oni to tají

Nečas, Nagyová
Zdroj: ČTK

Kolik brala Jana Nagyová jako pravá ruka premiéra Nečase? Na tu odpověď stále neznáme otázku, i když podle zákona o o svobodném přístupu k informacím by měla být informace veřejná. Úřad vlády tuto informaci však nechce poskytnout.

O mzdu Jany Nagyové se intenzivně zajímá Nadační fond proti korupci, který se data snaží získat na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. Zatím ale neúspěšně. Člen správní rady fondu Karel Randák je obžalován z toho, že část odměn Nagyové zveřejnil v médiích.

 

Fond uvedl, že žádost o poskytnutí informací o souhrnných mzdách Nagyové a tehdejšího vedoucího Úřadu vlády ČR Lubomíra Poula odeslal letos v dubnu. Úřad ji zamítl, proti čemuž se fond bránil rozkladem, na jehož základě úřad věc vrátil k novému projednání. V tomto týdnu však žádost zamítl znovu - podle fondu více než měsíc po vypršení zákonné lhůty.

V odůvodnění zamítnutí úřad údajně uvedl, že Nagyová a Poul by zveřejněním údajů "byli nuceni čelit negativním reakcím veřejnosti a dalším nepříjemnostem“.

 

„V kontextu událostí z posledních týdnů, zejména pak veřejnému přiznání Petra Nečase, že Jana Nagyová je jeho milenkou, se jeví žádost fondu o to naléhavější," napsal ředitel fondu Petr Soukenka.

 

Podle médií měla Nagyová jako vrchní ředitelka sekce kabinetu předsedy vlády základní plat kolem 30.000 korun, mzda se jí ale několikanásobně zvýšila díky odměnám. Například jeden měsíc měla na výplatní pásce celkem 273.000 korun hrubého, tedy zhruba 190.000 korun čistého.


 

Ze zveřejnění odměn Nagyové, a tedy z neoprávněného nakládání s osobními údaji, obžaloba viní Randáka a někdejší zaměstnankyni úřadu vlády Lenku Pikorovou. Závažným způsobem prý zasáhli do soukromí a osobního života Nagyové a výrazně zhoršili její pověst. Randák vinu odmítá.

 

17

GALERIE: Nečas, Nagyová, Nečasová

Zdroj: isifa/MAFRA/Adolf Horsinka

Nečas a Nagyová po jejím propuštění z vazby - 1

Hodnocení:

tn.cz / ČTK / hru