Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Boj proti pančování

Končí velké barely s alkoholem. Vláda počítá už jen s litrovými lahvemi

Alkohol
Zdroj: Mediafax

Šestilitrové barely s alkoholem skončí, tvrdý alkohol se bude moci prodávat maximálně v litrových lahvích. Vláda totiž schválila usnesení, kterým chce bojovat proti černému obchodu s alkoholem.

"Vláda schválila zásadní úkoly pro jednotlivé rezorty, ať už v legislativní, nebo represivní oblasti," uvedl ministr financí Miroslav Kalousek, podle kterého výjimku budou mít dárková balení alkoholu, ta budou moci být až třílitrová.
 

"To jsou ony dárkové lahve whisky nebo becherovky, které určitě není třeba omezovat," poznamenal Kalousek s tím, že se ale v obchodech, kde se tato velká balení vyskytnou, nebudou smět nalévat panáky. Tuto změnu chce ministerstvo financí předložit vládě do letošního prosince v rámci zákona o povinném značení lihu.
 

Kalousek ale počítá i s dalšími restrikcemi a opatřeními pro boj s nelegálním alkoholem. Rodný list lihovin zůstane povinný i nadále.
 

Nad nelegálním alkoholem by měl i nadále dohlížet speciální kriminalistický tým Metyl. Ten by se měl ještě rozšířit, v jeho řadách by nově měli působit i celníci.


 

Ministerstvo průmyslu a obchodu uvažuje i o zavedení koncesí na prodej alkoholu. Toto opatření zřejmě rezort ministerstva Martina Kuby (ODS) předloží v rámci novely živnostenského zákona.

tn.cz / Mediafax / hmr