Přes 6000 zabavených zbraní při amnestii. PŘEHLED kuriozit

V pátek končí zbraňová amnestie. Na policejních služebnách se hromadí kulomety, pistole, střelivo a historické skvosty.

Už v pátek končí zbrojní amnestie vyhlášená letos v únorů. Až do 31. července mohou lidé beztrestně odevzdat jakoukoli zbraň. Lidé totiž nemusejí policistům vůbec vysvětlovat, kde zbraň vzali. Lidé v celém Česku odevzdali zhruba 6 343 kusů zbraní a 27 106 kusů střeliva.


Na policejních služebnách se tak hromadí kuriózní úlovky. Nejvíce zbraní lidé přinesli na pražské policejní služebny. V hlavním městě jednotlivci, ale i různé spolky a rozpuštěné oddíly odevzdali přibližně 200 pušek a kolem čtyř stovek krátkých zbraní. Velkou část tvoří válečné zbraně, mimo jiné také kulomet a desítka samopalů.

 

Pistole z první světové a druhé světové


Policisté nad odevzdanými zbraněmi jen kroutili hlavou. Mezi největší úlovky patří například britská signální pistole WEBLEY & SCOTT z roku 1939 používaná ve druhé světové válce.


Majitel se rozloučil i s německou zbraní Mauser z první světové války. Její cena se pohybuje kolem 50 tisíc korun.

 

 

 

Další raritou je italská replika dvouhlavňového perkusního revolveru Le MAT, kterou vyrobili pro německou armádu a používala se ve druhé světové válce. Dalším nelegálně drženým úlovkem je sovětská armádní pistole z 50. a 60. let Makarov ráže 9 mm. V Praze také odevzdal majitel zbraň Browning 35 HP.


 


Za zmínku také stojí soudobý americký revolver STURM RUGER & CO. INC 44 Magnum.
 


Zajímavé jsou ale také zbraně s věnováním. Někdo policistům přinesl dvouhlavňovou brokovnici, kterou majiteli daroval někdejší ministr obrany Alexej Čepička.

 

Další raritou je rakouská pistole STEYER model 1912 ráže 9 mm a vůbec nejvzácnějším a nejhodnotnějším kouskem je rakouskouherský experimentální revolver STEYER, jehož cena je více než 300 tisíc korun.

 

 

Podívejte se na dlouhé zbraně, které odevzdali jejich majitelé v Praze.V Ostravě za největší raritu považují těžký kulomet z roku 1937 a lancasterku brokovnici dvojku.


Podívejte se, jaké zbraně přinesli lidé v Ostravě.


 


Ve Zlínském kraji lidé odevzdali zatím 250 zbraní. Za zmínku stojí například damašková zbraň.


Lidem, kteří do konce července odevzdají nelegálně drženou zbraň nebo střelivo na příslušný inspektorát, nehrozí obvinění z trestného činu nedovoleného ozbrojování.


Policie se nezajímá o původ odevzdaných zbraní, pouze ověřuje, zda nemají svého oprávněného vlastníka a podrobí je kriminalistické expertize, aby se vyloučila jakékoliv podezření, že s nimi někdo spáchal trestný čin nebo přestupek.


Na reportáž o případu se podívejte na videu


 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

sn s přispěním Adama Halmošiho TN.cz