Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Konec piva v Česku? "Chceme sladové víno, bude levnější"

pivo
Zdroj: Oficiální zdroj
Až o tři koruny by se snížila cena půllitru piva, pokud by se začalo od ledna nazývat sladové víno. Ilustrační foto

Malé pivovary chtějí kvůli dani přejmenovat pivo na sladové víno.

Anketa

Zvykli byste si nový název piva "sladové víno"?

Hlasovalo 7003 lidí.
Co Čech, to pivař. Tradiční nápoj mnoha generací má klasickou podobu - zlatavý mok s bílou pěnou je pro nás tím, co pro Francouze žabí stehýnka, pro Maďary guláš a pro Italy pizza. To už ale může být minulostí. Malé pivovary protestují proti názvu pivo.


Jak byste pivo pojmenovali vy? Napište nám vaše vážné i nevážné návrhy do diskuse pod článkem. Děkujeme.


O 2,50 až tři koruny by se snížila cena půllitru piva, pokud by se začalo od ledna nazývat sladové víno, které by mělo jako všechna ostatní vína nulovou spotřební daň. S tímto návrhem ve čtvrtek přišel šéf Svazu malých nezávislých pivovarů a zároveň místopředseda Českého svazu pivovarů Jiří Fusek.

 

Plánované zvýšení daně od ledna o třetinu podle něj likviduje tradiční české pivovarnictví. Proto zahájil kampaň Dost bylo piva! a požádá patentové instituce, aby se pivu začalo říkat sladové víno.

 

"Budu o tomto řešení jednat s náměstkem ministra financí. Zbavili bychom se spotřební daně, budeme platit jen DPH a můžeme zlevnit," dodal.

 

U hektolitru desetistupňového piva se od ledna  zvýší spotřební daň o 42 procent, tedy ze 240 na 340 Kč, což by znamenalo 50 haléřů na půllitru, u jedenáctky by to byla koruna. Ze zvýšení daně z piva by do státního rozpočtu přišlo ročně navíc 1,2 miliardy korun, což je podle Fuska "kapka v moři, která se nedá poznat".

 

Pivaři budou stále mluvit o pivě

 

"Přicházíme se zcela originální kampaní s heslem Dost bylo piva!," dodal. Pivaři budou stále mluvit o pivě, ale oficiálně to bude sladové víno.

 

"Víno je z hroznů a zkvašeno, pivo je ze sladu a zkvašeno. Rozdíl je, že oni to mačkají a kvasí to, my to vyvaříme a zkvasíme. My tam dáváme navíc ještě energii na vstupu, jinak je to stejný technologický postup. Oni i my máme v nápoji zbytkový cukr, i když z jiných surovin," uvedl Fusek.

 

"Pokud se nám návrh nepodaří prosadit, tak z toho udělejme aspoň švejkovinu, když si ji oni dělají z nás," dodal Fusek, který ještě minulý týden zvažoval, zda nepodá kvůli dani ústavní žalobu.

 

Zdá se ale, že v Česku budeme pít pivo i nadále. I když obliba točeného nápoje klesá.

 

gib tn.cz / ČTK