Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 9. 10. 2012
Změna zákona

Konec zdravotních sester! Absolventi zdravotnické školy budou jen nižší personál

Zdroj: TV Nova

Absolventi středních zdravotních škol mají smůlu, v budoucnu už totiž budou jen nižší personál. Hrozí tak nedostatek zdravotních sester.

Ministerstvo zdravotnictví chystá od roku 2014 nový zákon. Ten počítá s tím, že zdravotní sestry budou moci být pouze lidé s bakalářským titulem. Absolventi středních zdravotních škol by měli být už jen nižší zdravotní personál, možná z nich budou už jen ošetřovatelky.
 

"Je to docela hloupý, že se to řeší až teď. Asi bychom si vybrali jiný obor a šli bychom rovnou na bakaláře,“ stěžovala si jedna ze studentek zdravotní školy.
 

Odborníci i učitelé ale nad touto změnou kroutí hlavou. "Předpokládám, že absolventi bakalářského studia budou dělat spíš vědu a výzkum,“ upozorňuje učitelka z pražské Vyšší odborné školy zdravotnická a Střední zdravotnická škola 5. května.
 

Absolventi zdravotnických škol jdou stále žebříčkem níž, nejdříve totiž byli všeobecné sestry, poté zdravotní asistenti a v budoucnu by měli být pouze ošetřovatelé. "Je to špatně pro pacienty protože ta zručnost se nabude hlavně v té zdravotní škole,“ říká sestra Zorka. "Ty holky z bakaláře nebudou mít dostačující praxi jako holky ze středních škol,“ přidává se sestra Martina.
 


Vše je kvůli tomu, protože na ministerstvu zdravotnictví chtějí změnit současný zákon. "Je relativně složitý, není komfortní pro sestry a nelékařské pracovníky. Ten nový bude jednodušší,“ obhajuje návrh náměstek ministra zdravotnictví Ferdinand Polák. "Je to přelomový zákon, který nemůžeme pustit, protože likviduje zavedený systém zdravotnického vzdělávání,“ upozorňuje Marcel Chládek z ČSSD. A i odborníci jen kroutí hlavou, podle nich totiž může ovlivnit ošetřovatelskou péči u nás.
 

Nový zákon zatím leží na ministerstvu zdravotnictví, platit by měl od roku 2014.
 

tn.cz / TV Nova
Reklama