KONEČNĚ! Kácení na Šumavě skončilo. Aktivistům se domů nechce

Šumava kůrovec
Zdroj: Mediafax
Šumava kůrovec

Poprvé od 18. července, kdy začalo kácení kůrovcem napadených smrků Na Ztraceném a s ním i blokáda ekologických aktivistů, je v okolí šumavské Modravy klid. Dvacítka aktivistů však stále zůstává na místě a monitoruje lesy v okolí, řekl v sobotu mluvčí blokády Vratislav Vozník.

Na Ztraceném se kácelo naposledy v pátek. "Přes blokádu se podařilo stromy napadené kůrovcem, u kterých hrozil výlet do okolí a záhuba až desetinásobného množství stromů, než bylo původně označených asi 5000 smrků. Blokáda práce zpomalovala během prvních dnů, pak se pomocí vhodně zvolené taktiky a také za asistence policie podařilo práce urychlit a dodržet původně stanovené tempo kácení," řekl Pavel Pechoušek, mluvčí NP a CHKO Šumava.

 

PODÍVEJTE SE

Brutální video ze zatýkání aktivistů

 

Ekologičtí aktivisté lokalitu Na Ztraceném obsadili už zhruba týden před zahájením prací. Vyhlásilo jí Hnutí Duha, jemuž soud z podnětu parku formou předběžného opatření před začátkem kácení udělil zákaz zdržovat se a zasahovat v místě kácení. "Předběžný zákaz vstupu byl vydán soudem pro Hnutí Duha, blokádu však netvoří hnutí duha, ale ekologicky smýšlející lidé, kterým není lhostejné nelegální kácení na Šumavě," uvedl na začátku blokády Mojmír Vlašín, jeden z organizátorů akce.

 

ČTĚTE TAKÉ

Kůrovce zabíjí plíseň. Kácet se nemusí

 

Správa parku od počátku deklaruje, že kácení není nelegální a že naopak parku ze zákona vyplývá povinnost zasáhnout proti katastrofální situaci vyvolané přemnožením kůrovce. "To je důsledkem chybné zonace v roce 2007 a ponecháním více než 200 000 kubíků dřeva svému osudu po orkánu Kyrill v tomtéž roce. Ostrůvkovité bezzásahové zóny, jichž je na Šumavě 135, fungují jako ideální líheň kůrovce, odkud se šíří lavinovitě do okolních lesů a působí katastrofu největšího rozsahu, jakou kdy Šumava zažila. Západní část Šumavy může být bez zásahu do tří let zcela bez smrků, které v této části tvoří téměř 100 procent lesního porostu," sdělil k situaci Jiří Mánek, náměstek ředitele NP Šumava.

 

Místní s blokádou nesouhlasí

 

Blokáda vyvolala odpor velké části obyvatel Modravy, Filipovy Huti a dalších obcí v parku. "Pamatujeme hluboké zelené lesy, teď vidíme jen obrovská území pokrytá mrtvými stromy," prohlašují místní lidé. Napětí na Modravě a okolí proto postupně rostlo, v posledních dnech blokády proběhlo i několik konfliktů mezi místními lidmi a aktivisty. Místní často blokovali i za použití traktorů cestu k lokalitě kácení aktivistům, a když chtěl místo navštívit v doprovodu šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky i Jaromír Bláha z Hnutí Duha, bránili mu lidé vlastními těli a zasahovat musela policie.

 

Blokáda Na Ztraceném vyvolala i zájem politiků. Místo navštívil Bohuslav Sobotka na pozvání Hnutí Duha a vyzval k zastavení kácení a dialogu mezi znesvářenými stranami. "Na vyjednávání není čas, jinak kůrovec vylétne a zahubí další desetitisíce stromů," reagoval na Sobotkovu výzvu ředitel parku Jan Stráský. Sobotkovo angažmá v případu kritizoval také starosta Modravy Antonín Schubert. "Dvacet let se Sobotka o Šumavu nezajímal. Když jsme za vlády ČSSD psali petici, odmítli nás s tím, že celá věc je v kompetenci ČSSD," komentoval Sobotkův zájem Schubert.

 

 

 

Za zloděje a blázny označil obě strany, tedy park i aktivisty, šéf české diplomacie a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

 

Po celou dobu zasahovala Na Ztraceném policie na žádost správy parku. Aktivisté její postup kritizovali, prý byl zásah neadekvátní a hrubý. "Policie účastníky blokády leckdy máchali v loužích a blátě, sypali nám i mravence za krk," komentoval zásah policie Vratislav Vozník, mluvčí blokády. Policie čelí několika stížnostem na svůj postup, její práci monitorovala také inspekce policie. Za neadekvátní a hrubé označil její zásah také Český helsinský výbor poté, co blokádníky navštívila Anna Šabatová, předsedkyně výboru.

 

Policie neadekvátnost zásahu odmítá. "Zasahovali jsme v rámci zákona vždy poté, co aktivisté odmítali odejít z vyhrazených míst na výzvy strážců parku, antikonfliktního týmu i zasahující pořádkové jednotky. Za opakované přestupky hrozí postiženým vysoké pokuty," uvedla mluvčí policie Dana Ladmanová.

 

Polední den kácení poznamenala událost, která mohla skončit tragicky. Kvůli aktivistům pobíhajícím v těsné blízkosti strhnul pilu dvaačtyřicetiletý český dřevorubec a pořezal se na stehně mezi pánví a kyčlí. Léčí se v sušické nemocnici, aktivisté vinu na jeho úrazu odmítají a naopak jej viní z toho, že řezal v blízkosti jiných lidí.

 

ČTĚTE TAKÉ

Dřevorubec se kvůli aktivistům pořezal motorovkou

 

Aktivisté stále zůstávají v oblasti a monitorují okolí. "Budeme tu nejméně do pondělka, kdy proběhne na Modravě jednání u kulatého stolu," dodal Vozník. Jednání svolal ředitel Stráský a účastní se ho všechny strany sporu kolem zásahů na Šumavě.

tn.cz / Mediafax