Léto ještě nekončí

Koupání v září? Proč ne, voda je na koupalištích pořád teplá

Česko prožívá jedny z posledních dnů s teplotami na koupání. Přehrady, koupaliště, pískovny, a nebo třeba nádrže jsou sice na návštěvníky připraveny až do konce září, ale to se odhodlají do chladné vody asi už jen otužilci.

Sobota, dvě hodiny odpoledne. Teplota vzduchu 25 stupňů a téměř jasná obloha. Počasí ideální na odpočinek u vody. Jenomže lidé jakoby se už lekli data v kalendáři a koupat se jim nechce. V Praze na Petynce bylo ve špičce 24 návštěvníků.
 

A voda je z léta pořád ještě vyhřátá. V umělých koupalištích samozřejmě víc, ani ta přírodní ale nemusí být nutně jen pro otužilce. Pražské koupaliště Petynka hlásí teplotu vody 25 stupňů. Na přírodním koupališti Džbán má voda příjemných 22 stupňů.
 

V Brně je voda o něco chladnější. Voda má jen 20 stupňů, a to už není pro každého. I když teplota vzduchu vylezla až k 28 stupňům, voda na koupání zlákala jen málokoho. A ve velkých přehradách už to taky není žádná sláva. Lipno, Orlík, nebo Slapy. Všude pod dvacet.
 

 

A zatímco ještě před měsícem se česká koupaliště teplotně srovnávala třeba s mořem v Chorvatsku, teď už je ten rozdíl téměř šestistupňový. Průměrná teplota moře v dovolenkových destinacích se totiž pořád drží kolem pětadvaceti stupňů.
 

Provozovatelé zdejších koupališť se ale nevzdávají. “Bude otevřeno do konce září a doufám, že vyjde i počasí a bude skvělá návštěvnost,“ říká majitel koupaliště Petynka Václav Šála.
 

Kdo si chce ještě letos užít venkovní koupání, měl by si udělat čas na začátku příštího týdne, meteorologové totiž slibují jasno a až 28 stupňů.
 

s přispěním Lenky Benešové a Kateřiny Pichalové tn.cz / juz