podezřelá koupě

Koupi vily vyjednali kancléři sponzoři prezidentovy kampaně!

Mynář s partnerkou
Zdroj: ISIFA/MAFRA/Michal Růžička
Téma:

Koupi vily pro hradního kancléře Vratislava Mynáře vyjednali významní sponzoři prezidentovy kampaně, brněnská Společná advokátní kancelář Jiří Jestřáb&Richard Tománek. Zjistily to Lidové noviny.

Na vilu v pražských Strašnicích, kterou koncem minulého roku pořídil za 5,5 milionu, upozornila Mynáře pražská realitní společnost MM reality. Klíčovou roli při obchodu pak sehrála brněnská Společná advokátní kancelář Jiří Jestřáb&Richard Tománek, shodou okolností významní sponzoři prezidentské kampaně.

 

"Je jsem požádal, aby vedli jednání s panem doktorem Vítem Širokým (advokát, který vilu Mynářovi prodával - pozn. red.). Toho jsem viděl jedinkrát v životě - ve chvíli, kdy jsem byl podepsat smlouvu na dům. Nikdy jindy,“ řekl kancléř v rozhovoru pro LN.

 

Informace o tom, kdo koupi domu zprostředkoval, je přitom v příběhu Mynářovy nemovitosti klíčová. Vilu totiž šéf prezidentské kanceláře koupil za mimořádně výhodnou cenu. V roce 2005 stála přes osm milionů. Znalecký posudek později dokonce stanovil tržní cenu na 13,4 milionu. Dosud se zdálo, že nitky vedou pouze k Praze 10, kde „vládne“ Tomáš Hrdlička.

 

 

Vytrvalí sponzoři Brněnská advokátní kancelář, která za kancléře vyjednávala podmínky transakce, totiž není ledajakým uskupením. Sám Mynář ji označuje za „spřátelenou“. Její dvě hlavní tváře - Jiří Jestřáb a Richard Tománek - byly jedněmi z hlavních sponzorů prezidentské volební kampaně Miloše Zemana. Jestřáb daroval 1,05 milionu korun, Tománek pak 800 tisíc.

 

Nejsou to jediné penězovody směrem k dnešnímu osazenstvu Hradu od brněnských advokátů. Již v roce 2010, kdy Mynář předsedal Straně práv občanů (SPO), Jestřáb prozemanovské partaji poslal 230 tisíc. Právníci chovali ke straně sympatie dlouhodobě. V roce 2012 jí darovali po 300 tisících, k tomu dalších 600 tisíc přidaly jejich firmy K. L. H. Holding a Barber&Buddha.


GALERIE: Majetek hradního kancléře Vratislava Mynáře

1
/
13
Zdroj: TN.cz/Jakub Deml
Vratislav Mynář - vila - 1 ; Vila Vratislava Mynáře v pražských Strašnicích

 

Mynářovy advokáty s Hradem propojují i jiné vazby. V říjnu 2013 týdeník Euro informoval, že do právní sekce kanceláře prezidenta, konkrétně do pozice konzultantky odboru legislativy a práva, nastoupila bývalá advokátka Barbora Jestřábová. To není nikdo jiný než dcera Jiřího Jestřába. Dalším důkazem těsného propojení je Nadační fond prezidenta republiky Miloše Zemana. Jeho revizorem, který zastupuje funkci dozorčí rady, je právě Jestřáb.

Související témata:
tn.cz / gar