Krtek z vesmíru je v Praze! SEZNAM MÍST, KDE HO UVIDÍTE!

Andrew Feustel s Krtečkem
Zdroj: Oficiální zdroj

Žáci českých základních škol by se měli začít víc zajímat o vědu a inženýrské obory. Jejich pozornost sem má pomoci zaměřit nový program, který v pátek představil americký velvyslanec v Praze Norman Eisen a jehož patronem je astronaut Andrew Feustel.

"Chceme se k dětem dostat v útlém věku a umožnit jim podílet se na vědě, ukázat jim, jak skvělá může být kariéra ve vědě a inženýrství," uvedl Eisen na pražském ruzyňském letišti, když Feustela při příletu do Česka vítal. "Kdo ví, možná nějaké české dítě, které se do tohoto pilotního programu zapojí, bude mít jednou za sebou stejná dobrodružství, jako máš teď ty," dodal americký velvyslanec.
 

PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ TV NOVA:


 

"Zatím jsme s americkým ambasadorem dohodli, že Akademie věd ČR (AV ČR) a americká ambasáda v Praze za patronace Andrew Feustela, vyhlásí program pro mladé vědce," řekl Mediafaxu předseda AV ČR Jiří Drahoš a dodal: "Když říkám mladí, myslím tím děti na základních školách, které by se měly začít zajímat o technické a přírodní vědy. Bude to program určený speciálně na posílení technických a přírodních věd v zájmu mládeže."

Podle Eisena se na programu bude podílet i Česká síť jaderného vzdělávání (CENEN). "Budeme program realizovat ve spolupráci s česko-americkými podniky. Chceme se k dětem dostat v útlém věku a umožnit jim podílet se na vědě, ukázat jim, jak skvělá může být kariéra ve vědě a inženýrství," doplnil americký velvyslanec.

Směrem k Feustelovi Eisen poznamenal: "Kdo ví, možná nějaké české dítě, které se do tohoto pilotního programu zapojí, bude mít jednou za sebou stejná dobrodružství, jako máš teď ty."

Oficiální představení čeká nový program na pondělní tiskové konferenci AV ČR, zatím je podle Drahoše potřeba doladit ještě některé detaily s americkou stranou. Při stejné příležitosti dostane Feustel, který má doktorát z geofyziky, nejvyšší čestnou medaili akademie.

Americký velvyslanec se v Česku proslavil především tím, že na předposlední let raketoplánu vzal s sebou do posádky postavu českého Krtka od Zdeňka Milera. Byl to nápad jeho manželky Indiry, která má v České republice kořeny. Jak Feustek v pátek prozradil, plyšáci cestovali do vesmíru nakonec dva. Jeden putovní určený pro veřejnost a druhý v nákladním prostoru, kterého dostal autor kresleného hrdiny.

Seznam míst, kde můžete vesmírného krtka vidět najdete na dokosmuskrtkem.cz, kde naleznete veškeré informace o krtečkově výletu a mnoho dalších zajímavostí.
 

 

 

tn.cz / Mediafax