Nový kšeft se spermatem: vyvezte ho do ciziny, vyděláte

Inzeráty na internetu lákají na darování spermatu v Německu nebo Rakousku. A opravdu to jde.

"Toto je nabídka samozřejmě pouze pro pány. Jedná se o dárcovství mužského semene, především v Německu a Rakousku. Za jeden odběr dostanete v přepočtu cca 4500 korun," láká na internetu inzerát k vývozu spermií za hranice.


I když to zní podivně, opravdu to funguje. Čtyři a půl tisíce sice asi za sperma nedostanete, ale přivydělat si tak můžete. Zvlášť když to máte na hranice jen pár kilometrů.


"Ano máme mezi našimi dárci Čecha. Jezdí k nám už dlouho a je velmi aktivní, bývá tu každý týden," řekla našemu serveru pracovnice spermabanky v německém Erlangenu. Ten je od hranic přibližně 180 kilometrů daleko.


Čtyři odběry za 10 tisíc


Za jeden odběr tu platí až 105 eur, český dárce si tak za měsíc může vydělat 420 eur, což při kurzu 24,50 za euro dělá více než deset tisíc za měsíc. A i po odečtení cestovních nákladů to je pořád slušná "brigáda".To, že by Češi jezdili kvůli spermatu za hranice, překvapilo personál v Institutu reprodukční medicíny a endokrinologie v Plzni, který má dvě pobočky právě i v Rakousku. "Není mi známo, že by Češi jezdili darovat sperma na naše rakouské kliniky," tvrdí jeden z lékařů plzeňské kliniky Libor Hradecký.


Sexuologa a přednostu pražského Sexuologického ústavu Jaroslava Zvěřinu podobná nabídka na přivýdělek také překvapila. "Těžko říct, jestli to tak funguje nebo ne, ale já o ničem podobném neslyšel," říká Zvěřina.I tak je podle něj logické, že náhrady za darování spermatu na západ od nás jsou vyšší než v našich podmínkách.


"Ale i tak si nemyslím, že by šlo o bůhvíjak lukrativní přivýdělek. Ledaže by klinika sháněla opravdu specifického dárce, třeba nositele Nobelovy ceny," domnívá se známý sexuolog.


Dárci přitom chybí i u nás, i když situace podle Zvěřiny není tak černá, jak by se mohlo zdát. "Sehnat dárce spermatu pro nás není nijak zvlášť obtížné, i když je pravda, že nakonec vyhovuje asi třetina zájemců. Některé spermie totiž špatně snáší zmrazení," přidává podrobnosti Zvěřina.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Tomáš Karlík tn.cz, Petr Zelený