Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Kauza Kuřim: Klára Mauerová se v síni hroutila

Zdroj: tn.cz

Video ze soudní síně. Brněnský krajský soud vyslýchal obžalované v kuřimské kauze. Klára Mauerová se stále hroutila.

Z týrání dnes osmiletého Ondřeje a jeho o dva roky staršího bratra Jakuba je obžalováno celkem šest lidí.


Matka týraných chlapců Klára Mauerová vypovídala dnes skoro celý den před soudem. Zřejmě z psychického vypětí a pláče byla tak unavená, že si musela dát přestávku ve vypovídání. Když se asi po patnácti minutách vrátila do soudní síně, vrhala na všechny přítomné zoufalé a prosebné pohledy.


Při výpovědi nemohla Mauerová přes slzy téměř ani mluvit, klepala se a hroutila. Vypověděla, že s obžalobou v zásadě souhlasí. Řekla, že chtěla být dobrou matkou a netušila, že svým dětem tolik ubližuje. Teď už to ale ví.


Podívejte se na čtení obžaloby a poslechněte si, co všechno museli týraní chlapci vydržetPodle státní zástupkyně Zuzany Zámoravcové si oba chlapci ponesou po zbytek života psychické následky týrání a budou potřebovat psychiatrickou pomoc.


Týráním chtěla chlapce vychovat


Týrání chlapců Kláře Mauerové podle jejích slov nikdy nečinilo potěšení. Myslela si, že je zkazila a chtěla, aby bylo všechno v pořádku.


Její sestra Kateřina Mauerová jí nosila rukou psané poznámky prý od lékaře, co má s chlapci dělat. Veškeré týrání tak údajně na dálku organizoval jakýsi lékař, jehož identitu neznala. Přesto věřila jeho radám na výchovu chlapců. Prý až ve vazbě se dozvěděla, že žádná taková osoba neexistuje.


Týrat své syny měla Klára Mauerová proto, aby si potom matky a všeho dobrého vážili. Vše se jim mělo vrýt do paměti šokem. Byla to výchovná terapie, Mauerová musela navodit atmosféru ústavu. Od určité doby se tedy nesměla chovat jako matka, ale jako vychovatelka.


Výchovný plán navržený tajemným lékařem časem přitvrdil. Na chatě ve Veverské Bítýšce chlapci nesměli oslovovat Mauerovou "mami" a ona si k nim nesměla dovolit žádné důvěrnosti. Nesměla ani mluvit slušně, jak byla zvyklá. Se synem Ondrou nesměla mluvit téměř vůbec.


Matka týraných chlapců Klára Mauerová se hroutila už při předčítání obžaloby. Podívejte se.
Klára Mauerová objasňovala u soudu i svoje setkání a vztah k Barboře Šrklové alias třináctileté Aničce, za kterou se Škrlová vydávala. Mauerová ji potkala v zimě 2005. O Aničku se v tu chvíli už půl roku starala Kateřina Mauerová. Ta Kláře zakazovala o Aničce kdekoliv mluvit.


Anička potom žila v rodině Kláry Mauerové. Vyprávěla jí hrůzné zážitky zneužívání, které prý zažívala v Norsku.


Měla žít v dětském domově, kde se údajně obchodovalo s dětmi. Anička tam byla často brutálně zneužívaná. Jeden muž v Norsku měl prý takové brutální praktiky, že pil Aniččinu krev a musela s ním řezat děti motorovou pilou.


Státní zástupkyně na začátku líčení předčítala obžalobu. Popisovala brutální týrání chlapců Ondřeje a Jakuba.


Děti drželi v klecích, pálili je cigaretou a řezali nožem


V obžalobě zaznívaly tak brutální tresty obou chlapců jako bití, svazování lepící páskou, držení dětí v klecích, pálení cigaretou nebo řezání nožem. Tyrani podle obžaloby vyřezali Ondřejovi z hýždě kus masa a měli ho nutit jej sníst.


Poslechněte si, co státní zástupkyně v obžalobě zmiňovala


Matka Barbory Škrlové Renata trvá na tom, že její dcera je nevinná a naopak sama byla obětí. Podle slov matky vypovídala Barbora Škrlová i pod detektorem lži, který potvrdil, že mluví pravdu. Obžalování Barbory považuje za "výsledek bezbřehé tuposti policie."


Na lavici obžalovaných sedí i druhé dítě Renaty Škrlové - pětadvacetiletý syn Jan. Také on je podle slov své matky nevinný.Veřejnost vyloučena nebyla


Jak obžaloba, tak obhájci požadovali vyloučení veřejnosti z líčení.


Jako důvod obě strany uvedly, že veřejné líčení by mohlo mít negativní dopady na psychický stav a vývoj týraných chlapců Ondřeje a Jakuba. Soud ale veřejnost z jednání nevykázal.


Většině ze šestice pachatelů, mezi nimiž jsou i rodinní příslušníci, hrozí pět až dvanáct let vězení. Soudní jednání jsou naplánována až do konce července.


Lékařka rovněž u soudu


Kuřimskou kauzou se dnes zabývá i Městský soud v Brně. Před ním stanula lékařka Milena Smékalová. Obžaloba ji viní z toho, že měla při preventivní prohlídce odhalit týrání chlapců.


Smékalová se ale brání, že si žádných znaků týrání nevšimla.


Barbora Škrlová a Kateřina Mauerová byly u soudu už v květnu. Obě zatím vyvázly bez trestu. Podívejte se!
jas TV Nova