KŮROVEC PORAŽEN! Kácení na Šumavě brzy skončí!

Podle Správy NP Šumava se podařilo dostat kůrovce v lokalitě Na Ztraceném pod kontrolu a přes blokádu aktivistů vykácet téměř všechny stromy označené k asanaci. Mluvčí parku Pavel Pechoušek řekl v pondělí agentuře Mediafax, že nyní se bude pouze loupat nastojato.

Práce Na Ztraceném u Modravy se chýlí ke konci. "Správa Národního parku Šumava průběžně a pravidelně monitoruje současný stav kůrovcem napadených stromů. I přes nezákonnou blokádu je jisté, že správa parku díky výborné organizaci práce dostala v lokalitě Na Ztraceném kůrovcovou kalamitu pod kontrolu," řekl Pechoušek.

PODÍVEJTE SE:
Takhle vypadá Šumava NAPADENÁ KŮROVCEM!


Podařilo se zpracovat napadené stromy, ze kterých hrozil výlet kůrovce a tím i bezprostřední ohrožení dalších tisíců zdravých stromů. "Další napadené stromy jsou až na jednotlivé výjimky ve vývojových stadiích, které v blízké době nehrozí výletem a proto nemohou napadnout další zdravé stromy. Kácení v následujících dnech na pracovištích skončí. Již jen jednotlivé stromy, u kterých se zjistí stadium vývoje kůrovce předpokládající výlet, budeme asanovat loupáním stojato," dodal Pechoušek.
 

PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ TV NOVA:Kácení Na Ztraceném provází od počátku snahy ekologických aktivistů práce zablokovat. "Nyní se budeme rozhodovat, co dále, popřípadě kdy a jestli blokádu ukončíme. V každém případě z prohlášení parku nevyplývá, že by se mělo přestat kácet ihned, ale že se kácení postupně v následujících dnech utlumí. V každém případě to pro nás znamená, že dokud se kácet bude, my na místě zůstaneme," sdělil agentuře Mediafax mluvčí blokády Vratislav Vozník s tím, že v pondělí na místě operuje asi dvacítka aktivistů včetně lezců v korunách stromů.

PODÍVEJTE SE TAKÉ:
Prezident Klaus navštívil Šumavu a podpořil BOJ PROTI KŮROVCI!


Blokáda způsobila i značný politický rozruch, postup správy parku i policie kritizoval předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a Český helsinský výbor, jehož předsedkyně Anna Šabatová strávila část dne s účastníky blokády. Kácení kritizovala i evropská federace národních parků Europarc, jíž je NP Šumava členem. Obě strany pak napadl šéf české diplomacie a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, který je označil za blázny a zloděje. Naopak za postup parku se postavil ministr životního prostředí Tomáš Chalupa, pochybení neshledala ani Česká inspekce životního prostředí. Podporu má postup NP Šumava i ve všech šumavských obcích.

PSALI JSME:
Vědci odmítají plány na boj s kůrovcem na Šumavě

Jádro sporu je podle aktivistů v tom, že kácení Na Ztraceném je podle jejich tvrzení ilegální, dřevorubci kácí bez potřebné výjimky. "Tu však nepotřebujeme a příslušné orgány nám daly za pravdu," kontruje Pechoušek.

Od začátku práce Na Ztraceném zasahovala na místě policie, která vyzývala aktivisty k opuštění ohraničeného prostoru kácení a v případě neuposlechnutí vyváděla či vynášela blokádníky poutající se ke stromu řetězy a kovovými trubkami. Řadu z aktivistů policisté zadrželi a převezli na služebny kvůli opakovanému přestupku proti zákonu, těm hrozí vysoké pokuty. Postup policistů pak z podnětu aktivistů prověřuje i inspekce policie.

ČTĚTE TAKÉ:
Vědci mají agresivní houbu. Zabije kůrovce na ŠUMAVĚ
Blokáda vyvolala také napětí mezi aktivisty a místními lidmi, vesměs zastánci zásahu parku proti kůrovci. To v posledních dnech přerůstalo v drobné incidenty, kdy místní blokovali cestu aktivistům k lokalitě, kde se kácí, či na aktivisty provádějící osvěty vychrstli kýble s kůrovcem nasbíraným z feromonových lapačů.

tn.cz / Mediafax