Kvůli kauze "vlčích dětí" bude možná potrestán soudní znalec. Poprvé v historii!

Kvůli špatnému vyhodnocení důkazů vrátil včera odvolací senát kauzu tzv. vlčích dětí znovu na samý začátek. Znalecký posudek, který stál za přísným verdiktem tak může vést k historicky prvnímu potrestání soudního znalce za nekvalitní práci, píší v pátečním vydání Lidové noviny.

"Už jsem zadal podřízeným, aby postup v tomto případě prověřili. Pokud se prokáže, že posudek nebyl řádně zpracován, rozjedeme první správní řízení," potvrdil LN ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS).
 

Podle novely zákona o znalcích a tlumočnících lze znalce trestat za chyby v činnosti až stotisícovou pokutou. "Dosud jsme tento institut nepoužili. Toto může být první příležitost," dodává ministr Pospíšil.
 

Při vynesení rozsudku nad rodiči, kteří své děti vychovávali pouze mezi zdmi svého bytu a jejich existenci utajili dokonce i před státními orgány, vycházel soudce Kamil Kydalka z posudku soudního znalce Ivana Boušky, který se však s dětmi nikdy nesetkal ani je nevyšetřil.

ČTĚTE TAKÉ:
Soud zrušil rozsudek nad rodiči vlčích dětí kvůli chybě s důkazy

 

Právě to zkritizoval předseda odvolacího senátu Vladimír Král. "Je zarážející, že nebylo považováno za nutné, aby znalec v takovémto případě provedl vlastní vyšetření," pozastavil se Král.

PODÍVEJTE SE NA LEDNOVOU REPORTÁŽ:


Znalec Bouška však pochybení odmítá. "Dělal jsem stovky vyšetření, tohle ale bylo velmi obtížné. Vycházel jsem navíc jako soudní znalec jen z údajů ze spisu. Nemohl jsem už nikoho vyšetřovat," tvrdí Bouška. Svůj postup nyní bude muset zřejmě obhájit před ministerskou komisí.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

tn.cz / mediafax / gar