Kvůli odchodu lékařů vláda nevyhlásí STAV NOUZE

Kvůli avizovanému odchodu lékařů vláda nevyhlásí krizový stav nebo stav nouze, sdělil premiér Petr Nečas (ODS) po pondělním jednání bezpečnostní rady státu. O dalších krocích bude kabinet jednat ve středu.

"Bezpečnostní rada nebude navrhovat vládě vyhlášení nějakého celoplošného nebo celostátního stupně krizového stavu. To považujeme na neadekvátní krok," uvedl premiér Nečas.

 

Vláda očekává, že ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) bude nadále s lékařskými odboráři jednat. Pokud by se s nimi i přesto nedohodl a nastala krizová situace, stát na ni bude připravený, tvrdí předseda vlády. "Členové bezpečnostní rady státu nesdílí názor, že by situace byla nezvládnutelná," dodal Nečas.

 

ČTĚTE TAKÉ:

FIASKO! Heger a lékaři se nedomluvili: BÍLÉ PLÁŠTĚ chtějí přidat až 12 tisíc

 

Bezpečnostní rada státu podle Hegera udělala průběžnou inventuru opatření, která se připravují. Musí být dokončená tento týden. "Mluvili jsme znovu o koordinaci aktivit ministerstva zdravotnictví, ministerstva obrany a ministerstva vnitra. Po šňůře jednání na ministerstvu zdravotnictví je celkem jasné, že hlavní aktéři jsou připraveni. Týká se to zejména ředitelů nemocnic, vedení jednotlivých zdravotnických služeb v krajích, dopravních zdravotnických služeb a samozřejmě máme zajištěnou kooperaci jak s hejtmany, tak s ministerstvy obrany a vnitra," doplnil Heger.

 

"Vláda za žádnou cenu neustoupí. Ze státního rozpočtu nepůjde do zdravotnictví ani koruna," řekl premiér. Opatření a příprava situace, kdy by nemocnice opustilo 3800 lékařů, považuje Nečas i ministr zdravotnictví Leoš Heger za prevenci. Stále totiž věří, že dojde k dohodě. "Pevně věřím, že si všichni přejeme, aby krizový stav nenastal," řekl Nečas.

 

Další kolo jednání ministra Hegera s Lékařským odborovým klubem (LOK) a Českou lékařskou komorou (ČLK) by se mělo konat v pondělí odpoledne.

 

LOK trvá na stanovisku zvýšení platů o osm až 12 tisíc, ze strany ministerstva stále platí nabídka zvýšení o pět až osm tisíc podle kvalifikace. V celkovém objemu to znamená, že lékaři trvají na dvou miliardách pouze pro ně, zatímco ministerstvo je ochotno dát 1,5 miliardy korun na platy lékařů a půl miliardu pro další nelékařský personál.

 

Pokud by jednání neskončila dohodou, do poskytování zdravotní péče by se po 1. březnu zapojila také armáda, konkrétně její lékaři, sanitky a letadla.

tn.cz / Mediafax